Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Придбання квартири для проживання голови фермерського господарства: облік

Фермерське господарство придбало житлову квартиру без ремонту (від забудовника). Як взяти на облік таку квартиру? Як обліковувати витрати на ремонт? Який облік витрат на придбання меблів і побутової техніки?

Бухоблік оприбуткування квартири

Оскільки підприємство планує використовувати придбану квартиру, то в такому випадку здійснюється оприбуткування необоротних активів. Оприбуткування таких активів здійснюється на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». На початку використання такі необоротні активи вводяться в експлуатацію записом:  Дт 103 «Будинки та споруди» Кт 152. При цьому підприємство нараховує амортизацію такого об’єкту.

 

Бухоблік ремонту

Для початку, визначимося з тим питанням, як визначити, чи проведено поліпшення придбаної квартири, чи лише її поточний ремонт.

Поліпшення об’єкта ОЗ (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), повинні приводити до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання.

Поточний ремонт об’єкта ОЗ не приводить до вищевказаних наслідків, тобто всі виробничі параметри об’єкта (площа, потужність, строк корисного використання тощо) залишаються незмінними. Поточний ремонт направлений на підтримання об’єкта ОЗ у робочому стані.

При цьому підприємство самостійно визначає (зокрема, у обліковій політиці) чи відносяться такі операції з поліпшення/модернізації ОЗ чи до поточного ремонту. Однак, зважаючи, що здійснюється первісний ремонт квартири, який збільшить її первісну вартість, то такі витрати доцільно обліковувати саме як поліпшення квартири.

В бухобліку вартість списаних матеріалів та отриманих послуг для поліпшення квартири накопичуються на рахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». Після закінчення всіх ремонтних робіт накопичена сума витрат на рахунку 152 відноситься на збільшення первісної вартості квартири – Дт 103 Кт 152.

Поточний ремонт такої квартири відноситься до поточних витрат підприємства на відповідний рахунок (зважаючи на те, що квартира має негосподарське призначення, рахунком витрат буде 949).

 

Бухоблік меблів

Придбані меблі та побутова техніка не є невід’ємною складовою квартири, тому вони повинні обліковуватися як окремі об’єкти необоротних активів, зокрема, як МНМА або ОЗ.

Згідно з п. 4 П(С)БО 7 основні засоби — це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Тобто в бухобліку відсутній вартісний критерій для МНМА та ОЗ. Такий критерій підприємство визначає самостійно в обліковій політиці.

Витрати на придбання МНМА акумулюються на субрахунку 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів». При введені в експлуатацію вартість з рахунку 153 переноситься на відповідний субрахунок рахунку 11 «Інші необоротні матеріальні активи».

Облік меблів, які відносяться до ОЗ, аналогічний оприбуткуванню квартири, про яке було зазначено вище, але вибираються відповідні субрахунки рахунку 10.

 

Негосподарські витрати

Фермерське господарство не є платником податку на прибуток, тому для нього не має особливого значення господарське призначення понесених витрат (головне, щоб такі витрати були документально підтверджені та правильно відображені в бухобліку). Однак, в зв’язку з тим, що підприємство в майбутньому може стати платником податку на прибуток (наприклад, у зв’язку з анулюванням реєстрації платника ЄП в майбутніх роках) все ж таки радимо вести окремий аналітичний облік таких придбаних негосподарських необоротних активів, адже в у розрізі податку на прибуток господарське призначення необоротних активів грає важливу роль.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Нерухомість , Облік , Ремонт

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі