Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Продаж автомобіля після ДТП та ремонту: як відобразити в бухобліку?

Авто підприємства потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала кошти СТО за ремонт. Після ремонту авто продали фізособі. Як вести облік вибуття-прибуття авто на ремонт/з ремонту? Як зміниться його балансова вартість? На яку різницю повинна бути виписана друга ПН: між сумою продажу та залишковою балансовою вартістю?

Облік вибуття автомобіля на ремонт та прибуття його з ремонту залежить від того, чи здійснюється під час ремонту реконструкція, модернізація чи дообладнання автомобіля.

Відповідно до п. 23 П(С)БО 7 нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством/установою (у розпорядчому акті) при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Ремонт як поточний, так і капітальний, не є підставою для призупинення нарахування амортизації.

Облік передання автомобіля на ремонт та повернення його з ремонту може вестися за аналітичними розрізами на субрахунку 105: у розрізі місць зберігання або відповідальних осіб, наприклад: Дт 105 «Автомобілі в ремонті» Кт 105 «Автомобілі».

Відповідно до п. 14 П(С)БО 7 первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта. Якщо в результаті ремонту не відбувається поліпшення автомобіля, первісна вартість автомобіля не збільшується.

При продажу автомобіля нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «а» п. 185.1 ПКУ. Відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з операції постачання автомобіля вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника ПДВ  як оплата за автомобіль. Продаж автомобіля за готівку вимагає застосування РРО;
  • дата передання автомобіля покупцю.

Відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування визначається виходячи з договірної вартості автомобіля, причому база оподаткування операцій з постачання автомобіля як необоротного активу не може бути нижче його балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюється його продаж.

Отже, якщо договірна ціна продажу автомобіля нижча його балансової (залишкової) вартості, продавець повинен скласти дві податкові накладні:

  • Одну - на договірну вартість автомобіля з типом причини невидачі її покупцю - 02 - складена на постачання неплатнику податку. У графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000». Усі інші реквізити такої податкової накладної зазначаються у загальному порядку;
  •  Другу – на перевищення залишкової вартості над договірною вартістю з типом причини невидачі її покупцю – 15 - складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання. При цьому у рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані. У графі 2 розділу Б графі зазначається «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання». Графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 не заповнюються.

Якщо договірна ціна продажу автомобіля дорівнює або вище його балансової (залишкової) вартості, друга податкова накладна не складається.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Автотранспорт , Податкова накладна , Облік , Транспортні засоби

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі