• Посилання скопійовано

Як обліковувати послуги із встановлення лічильника?

Підприємство провело збільшення виробничих потужностей. У вартість робіт включено встановлення нового лічильника електроенергії. Виконані роботи оформлені актом виконаних робіт без відокремлення вартості лічильника. Як обліковувати такі виконані роботи із встановлення лічильника та подальший її продаж іншому підприємству?

Відповідно до п. 14 П(С)БО 7 первісна вартість основних засобів збільшується на суму витрат, пов'язаних з поліпшенням об'єкта  (модернізація, модифікація,  добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первісно очікуваних від використання об'єкта.

Таким чином, якщо встановлення лічильника було пов’язано із збільшенням виробничих потужностей, то його вартість збільшить первісну вартість таких виробничих потужностей з подальшою її амортизацією у складі амортизації таких виробничих потужностей.

Віднесення вартості виконаних робіт на первісну вартість виробничих потужностей здійснюється після завершення всіх робіт з модернізації і початком експлуатації таких модернізованих виробничих потужностей. Первинний облік витрат, що понесені на модернізацію виробничих потужностей здійснюється на рахунку 1521. Після закінчення всіх робіт з модернізації здійснюється відповідне бухгалтерське проведення Дт 10 Кт 1521.

Якщо в подальшому виробничі потужності підлягають реалізації, здійснює виведення їх з експлуатації і облік за залишковою вартістю (первісна вартість - амортизація).

У покупця придбання таких виробничих потужностей обліковується за вартістю придбання таких потужностей із врахуванням витрат, що перелічені у п. 8 П(С)БО 7 (суми, що сплачується постачальникам, витрати на монтаж, введення в експлуатацію і т.д.).

При цьому законом не вимагається виокремлення вартості лічильників з вартості придбаних потужностей. Але, зважаючи на визначення об’єкта ОЗ у п. 4 П(С)БО 7, якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об'єкт основних засобів – на розсуд підприємства. Вартість такого об’єкта можна виокремити з вартості придбаних потужностей – на рівні його справедливої вартості.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025201
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025103
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202532
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547