• Посилання скопійовано

Придбання та експорт грибів та ягід у населення: облік та оподаткування

Який порядок обліку придбаних у населення ягід та грибів? Які податки сплачувати при придбанні та експорті даної продукції?

Оформлення придбання

Факт закупівлі та видачі фізособам готівки можна оформляти відомостями довільної форми, у яких зазначаються прізвища здавальників, їх адреси, обсяги зданої продукції, її ціна та сума виплаченої готівки, що засвідчуються підписом здавальника.

Окрім цієї інформації відомості мають обов'язково містити реєстраційний номер облікової картки фізособиздавальника.

Водночас відомість також має містити дані щодо суми утриманого ПДФО (якщо він утримувався), військового збору, а також суми нарахованого (а не тільки виплаченого готівкою) доходу.

Також необхідно звернути увагу на норми Положення №148, якщо продукція оплачується не безпосередньо з каси підприємства, а через уповноважену особу. У цьому випадку  підприємство повинно надати уповноваженій особі кошти на таку закупівлю. Згідно з п. 19 Положення №148 готівка під звіт, на закупівлю сільськогосподарської продукції (до якої відносяться гриби та ягоди), видається на строк не більше 10 робочих днів.

Після здійснення закупівлі підзвітна особа подає на підприємство авансовий звіт.

Якщо ж виплата коштів фізособам здійснюється безпосередньо з каси підприємства, то оформлювати її необхідно Відомістю на виплату грошей за формою, що затверджена Положенням №148 (додаток 1), або видатковим касовим ордером за формою, затвердженою цим же Положенням №148.

 

Оподаткування

З метою оподаткування доходи фізосіб від продажу ягід та грибів відносяться до інших доходів з відповідним оподаткуванням, і підприємство як податковий агент згідно з пп. 168.1.1 ПКУ зобов'язане утримати ПДФО із суми виплаченого доходу, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ, а саме 18%.

Окрім цього, виплата доходу за продукцію буде оподатковуватись військовим збором за ставкою 1,5%.

При цьому, звільнення від оподаткування за п. 165.1.24 ПКУ на придбання «лісової» продукції не надається, адже таке звільнення поширюється лише на сільськогосподарську продукцію, що вирощена на земельних ділянках, наданих йому в розмірах, установлених Земельним кодексом для ведення особистого сільського господарства.

У розрахунку за формою №1ДФ суми такого виплаченого доходу відображаються з ознакою «127».

Про експорт товару можна прочитати у нашій аналітиці>>

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202456
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448