• Посилання скопійовано

Як оприбуткувати безоплатно отримані основні засоби?

Підприємство переїхало, змінило місце оренди приміщення. Попередній орендар дозволив безоплатно зняти охоронне обладнання. Понесено витрати на демонтаж та монтаж (на новому місці) такого обладнання. Як оприбуткувати таке охоронне обладнання?

Перш за все, підприємство повинно здійснити оприбуткування такого охоронного обладнання. Так за п. 10 П(С)БО 7 первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат на транспортування, установку, монтаж, налагодження таких основних  засобів.

При цьому, справедлива вартість – це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання  за звичайних умов на певну дату. У даному випадку - це буде ринкова вартість аналогічного обладнання з аналогічними характеристиками та аналогічним ступенем фізичного і морального зношення.

Отже, підприємство оприбутковує охоронну сигналізацію за її справедливою вартістю і включає витрати на демонтаж та монтаж до первісної вартості такого основного засобу. Таке оприбуткування відображається бухгалтерським проведенням Дт 152 Кт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи». Витрати на монтаж та демонтаж такого обладнання нараховуються проведенням Дт 152 Кт 631. Якщо у вартості демонтажа і монтажа є ПДВ, то він обліковується за загальними правилами, в залежності від того, чи є підприємство платником ПДВ, чи ні.

Після введення в експлуатацію змонтованого обладнання (бухгалерський запис  Дт 104 Кт 152) підприємство здійснює щомісячне нарахування амортизації протягом строку корисного використання охоронного обладнання за допомогою двох бухгалтерських проведень:

  • Дт 23,91,92,93 Кт 131 – на всю суму місячної амортизації вартості обладнання та додаткових витрат з монтажу/демонтажу;
  • Дт 424 Кт 745 – лише в частині місячної амортизації вартості самого обладнання (яка визначена на рівні справедливої вартості), адже лише воно дісталося підприємству безоплатно. Амортизація витрат на демонтаж та монтаж обладнання в цьому проведенні не враховується, адже вони були здійснені за плату – були понесені витрати у вигляді плати виконавцю цих робіт.

Тобто, одночасно із визнанням витрат в сумі амортизації безоплатно отриманого ОЗ підприємство повинно визнавати і дохід, але лише в частині вартості безоплатно отриманого обладнання.

Таким чином, за правилами бухобліку підприємство не може одноразово віднести витрати на монтаж та демонтаж обладнання до витрат поточного періоду, а повинно враховувати їх в первісній вартості ОЗ і відображати у витратах, амортизуючи таку вартість.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202511
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025667
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025121
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202538
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025107