• Посилання скопійовано

Як оприбуткувати безоплатно отримані основні засоби?

Підприємство переїхало, змінило місце оренди приміщення. Попередній орендар дозволив безоплатно зняти охоронне обладнання. Понесено витрати на демонтаж та монтаж (на новому місці) такого обладнання. Як оприбуткувати таке охоронне обладнання?

Перш за все, підприємство повинно здійснити оприбуткування такого охоронного обладнання. Так за п. 10 П(С)БО 7 первісна вартість безоплатно отриманих основних засобів дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат на транспортування, установку, монтаж, налагодження таких основних  засобів.

При цьому, справедлива вартість – це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання  за звичайних умов на певну дату. У даному випадку - це буде ринкова вартість аналогічного обладнання з аналогічними характеристиками та аналогічним ступенем фізичного і морального зношення.

Отже, підприємство оприбутковує охоронну сигналізацію за її справедливою вартістю і включає витрати на демонтаж та монтаж до первісної вартості такого основного засобу. Таке оприбуткування відображається бухгалтерським проведенням Дт 152 Кт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи». Витрати на монтаж та демонтаж такого обладнання нараховуються проведенням Дт 152 Кт 631. Якщо у вартості демонтажа і монтажа є ПДВ, то він обліковується за загальними правилами, в залежності від того, чи є підприємство платником ПДВ, чи ні.

Після введення в експлуатацію змонтованого обладнання (бухгалерський запис  Дт 104 Кт 152) підприємство здійснює щомісячне нарахування амортизації протягом строку корисного використання охоронного обладнання за допомогою двох бухгалтерських проведень:

  • Дт 23,91,92,93 Кт 131 – на всю суму місячної амортизації вартості обладнання та додаткових витрат з монтажу/демонтажу;
  • Дт 424 Кт 745 – лише в частині місячної амортизації вартості самого обладнання (яка визначена на рівні справедливої вартості), адже лише воно дісталося підприємству безоплатно. Амортизація витрат на демонтаж та монтаж обладнання в цьому проведенні не враховується, адже вони були здійснені за плату – були понесені витрати у вигляді плати виконавцю цих робіт.

Тобто, одночасно із визнанням витрат в сумі амортизації безоплатно отриманого ОЗ підприємство повинно визнавати і дохід, але лише в частині вартості безоплатно отриманого обладнання.

Таким чином, за правилами бухобліку підприємство не може одноразово віднести витрати на монтаж та демонтаж обладнання до витрат поточного періоду, а повинно враховувати їх в первісній вартості ОЗ і відображати у витратах, амортизуючи таку вартість.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024289
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453