• Посилання скопійовано

Отримано від замовника зразки матеріалів для виконання робіт – відображаємо в обліку

Підприємство-субпідрядник для виконання робіт з налаштування виробничого обладнання отримує від замовника зразки матеріалів, які він використовує у власному виробництві. Підприємство-підрядник звертається до субпідрядника для визначення складових отриманого від замовника матеріалу та його подрібнення. Як відображаються в обліку такі операції?

Відповідно до ч. 1 ст. 838 ЦКУ підрядник має право залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи, якщо інше не встановлено договором. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником – як замовник.

Статтею 840 ЦКУ передбачено, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, підрядник відповідає за його неправильне використання. Крім того підрядник зобов'язаний надати замовнику звіт про використання матеріалу та повернути його залишок.

Якщо робота виконується з матеріалу замовника, у договорі підряду мають бути встановлені:

  • норми витрат матеріалу;
  • строки повернення його залишку та основних відходів;
  • відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

Підрядник відповідає за невиконання чи неналежне виконання роботи, спричинене недоліками матеріалу, наданого замовником, якщо не доведе, що ці недоліки не могли бути ним виявлені при належному прийманні матеріалу.

Таким чином, якщо отримані зразки матеріалів використовуються під час виконання робіт, підрядник (субпідрядник) разом з актом виконаних робіт повинен надати замовнику також акт про витрату давальницьких матеріалів (ф. №М-23), форма якого затверджена наказом Мінстату від 21.06.1996 р. №193 «Про затвердження типових форм первинних облікових документів з обліку сировини та матеріалів». 

Якщо ж ці зразки надаються замовником лише для ознайомлення, то після закінчення робіт їх слід повернути замовнику (із оформленням такого ж первинного документу, за яким вони надавалися – накладної або акту приймання-передачі).  

Зазвичай акт про витрату давальницьких матеріалів (ф. №М-23) застосовується для оформлення витрат матеріалів відкритого зберігання, що належать замовнику, але витрачаються будівельною або монтажною організацією, яка виконує роботи.

У ситуації, що розглядається, доцільно складати:

  • звіт про використання матеріалів при визначенні їх складових;
  • звіт про подрібнення зразків матеріалів (із зазначенням кількості та вартості, що повертається, а також технологічних втрат);
  • звіт про використання матеріалів підчас виконання робіт з настроювання виробничого обладнання.

Форми та зміст звітів про використанням матеріалів мають бути узгоджені між сторонами договору про виконання робіт. 

З метою оподаткування ПДВ передання матеріалів в переробку на сторону не є операцією постачання. Тому об’єкт оподаткування відсутній. 

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

У бухгалтерському обліку замовника матеріали, передані в переробку на сторону та які надалі включаються до складу собівартості отриманих з них виробів обліковуються на субрахунку 206 «Матеріали, передані в переробку».

Витрати на переробку матеріалів, що оплачуються стороннім організаціям, відображаються безпосередньо за дебетом рахунків, на яких ведеться облік виробів, отриманих з переробки. 

Аналітичний облік переданих в переробку матеріалів ведеться в розрізі, що забезпечує інформацію про підприємства – переробників та контроль за операціями з переробки і відповідними витратами. Передача матеріалів у переробку відображається тільки на субрахунках рахунку 20.

Підрядник (субпідрядник) матеріали, що прийняті для переробки у бухгалтерському обліку відображають на однойменному позабалансовому субрахунку 022. 

На цьому субрахунку ведеться облік руху надходження сировини та матеріалів від замовника, що прийняті для переробки (давальницька сировина) та не оплачуються одержувачем, а також їх вибуття (в т. ч. в разі використання під час виконання робіт). 

Аналітичний облік давальницької сировини ведеться за замовниками, видами сировини і матеріалів та за місцями їх зберігання чи переробки. 

Облік витрат з переробки чи доробки давальницької сировини здійснюється на рахунках обліку витрат виробництва (за винятком вартості давальницької сировини замовника).

У бухгалтерському обліку підприємства-виконавця операції з матеріалами, що прийняті для переробки, у відображаються так (суми умовні):

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Одержано від замовника зразки матеріалів

022*

15000

Передано субпідряднику зразки матеріалів замовника для визначення його складових та подрібнення

022*

15000

Отримано від субпідрядника:

 

 

 

акт виконаних робіт

23

631

4000

податкову накладну для відображення податкового кредиту

641

631

800

звіт про використання матеріалів при визначенні їх складових та звіт про подрібнення зразків матеріалів

022*

15000

Надано замовнику:

 

 

 

акт виконаних робіт (з настроювання виробничого обладнання)

361

703

24000

податкову накладну для нарахування податкового зобов’язання

703

641

4000

звіт про використання матеріалів підчас виконання робіт з настроювання виробничого обладнання

022*

15000

* Аналітичний облік матеріалів, що отримані для переробки, ведеться за замовниками, за видами, за місцями їх зберігання чи переробки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410