• Посилання скопійовано

Звільнення мобілізованого працівника

Мобілізований працівник хоче звільнитись. Яка правильна процедура оформлення документів? Як діяти, якщо мобілізований не має можливості підписати заяву та документи?

Звільнення мобілізованого працівника з ініціативи роботодавця не допускається. Існує два способи розірвання трудового договору в такій ситуації:

  1. за власним бажанням мобілізованого працівника (стаття 38 КЗпП);
  2. за угодою сторін (пункт 1 частини 1 статті 36 КЗпП).

За мобілізованими працівниками зберігаються їхні робочі місця та посади на час дії особливого періоду (частина 3 статті 119 КЗпП). Проте, мобілізований працівник має право подати заяву на звільнення без необхідності повернення до виконання своїх обов'язків.

Документальне оформлення звільнення

Працівник подає заяву про звільнення:

  1. за власним бажанням (стаття 38 КЗпП)
  2. або за угодою сторін (пункт 1 частини 1 статті 36 КЗпП).

На підставі заяви працівника видається наказ роботодавця про звільнення.

У день звільнення працівника також необхідно виконати обов’язкові процедури, а саме:

  1. видати копію наказу (розпорядження) про звільнення (стаття 47 КЗпП);
  2. видати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (стаття 47 КЗпП);
  3. провести повний розрахунок у строки, визначені статтею 116 КЗпП;
  4. на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, яка зберігається у нього. Якщо трудова книжка зберігається у роботодавця, її необхідно видати працівнику на руки.

Звільнення працівника дистанційно

Зверніть увагу на статтю 7 Закону №2136. У ній йдеться про альтернативні способи обміну інформацією на період дії воєнного стану: «У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.»

Ключовою фразою тут є «…який обрано за згодою між роботодавцем та працівником». Отже, працівнику та роботодавцю необхідно узгодити альтернативні способи обміну інформацією. Рекомендуємо це зробити письмово.

Також, у статті 29 КЗпП зазначено, що ознайомлення працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями та іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов’язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронних комунікаційних мереж з накладенням удосконаленого або кваліфікованого електронного підпису.

Враховуючи ці правила, сучасне законодавство надає два варіанти для оформлення звільнення в онлайн-режимі:

  • За допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).
  • Використовуючи інші (альтернативні) доступні засоби зв'язку. До них можуть належати будь-які месенджери, якими користуються і працівник, і роботодавець (наприклад, Viber, Telegram та інші), а також електронна пошта.

Якщо, трудова книжка у роботодавця

У цій ситуації роботодавець повинен враховувати, що відправлення трудової книжки поштою можливе лише тоді, коли працівник на це письмово погодився (згідно з пунктом 4.1 Інструкції щодо ведення трудових книжок, затвердженої спільним наказом кількох міністерств від 29.07.1993 №58).

Таким чином, оформлюючи онлайн-звільнення, роботодавцю необхідно отримати від працівника письмову згоду на пересилання його трудової книжки поштою. Це прохання може бути включене як окремий пункт у заяві працівника про звільнення (якщо він звільняється за власним бажанням), або ж оформлюється окремою заявою. Як і будь-які інші документи, цю заяву про трудову книжку потрібно надіслати роботодавцю способом, який узгодили між собою працівник і роботодавець (наприклад, з використанням кваліфікованого електронного підпису або іншими домовленими способами).

 

Також писали у матеріалі

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»