• Посилання скопійовано

Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ, якщо орендовано авто, яке не використовується?

ТОВ уклало угоду оперативного лізингу авто. Авто закріплено за мобілізованим працівником. ТОВ не планує повертати авто, великі штрафні санкції. Які податкові наслідки, якщо авто не буде використовуватися? Чи потрібно сплачувати ПДФО, ВЗ та ЄСВ якщо авто буде використовуватися працівником у військових цілях?

У консультації розглянемо дві ситуації, коли ТОВ не використовує авто і коли авто передано у користування мобілізованому працівнику

 

Ситуація 1. Авто не використовується

Чи нараховувати ПДВ відповідно до п.198.5 ПКУ?

Відповідно до п. 198.5 ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання за послугами у разі якщо такі послуги призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях:

- звільнених від оподаткування, чи операціях, що не є об’єктом оподаткування ПДВ. Ключовим є саме використання. А ТОВ не планує використовувати авто зовсім. Тому даний пункт для нарахування ПЗ не застосовується.

- що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів. ТОВ не планує змінювати напрямок використання авто відповідно і підстав визнати ПЗ немає.

- що не є господарською діяльністю платника податку.

В свою чергу, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (пп. 14.1.36 ПКУ).

На нашу думку, підстав нараховувати ПЗ немає і за цим пунктом, адже будь-яка господарська діяльність передбачає отримання доходу, а це також передбачає мінімізацію витрат. Штрафні санкції за розірвання договору перевищують витрати на утримання авто до закінчення договору. Тому такі дії підприємства спрямовані на досягнення основної мети підприємницької діяльності – зменшення витрат і отримання прибутку.

Проте податківці можуть наполягати на нарахуванні ПЗ за сплаченою орендою, тому що авто було залучено за договором оперативного лізингу саме для використання у господарській діяльності і в загальному порядку вартість оренди включається до витрат платника ПДВ та відповідно до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об'єктом оподаткування та пов'язані з отриманням доходів. А якщо авто буде «простоювати», то відповідно відсутнє документальне підтвердження його використання (подорожні листи) і немає підстав віднести до вартості товарі/послуг.

В даній ситуації, якщо підприємство продовжує працювати, то доцільно закріпити авто за іншим працівником і продовжувати використовувати його у господарській діяльності, тоді питань щодо негосподарської діяльності не буде. На нашу думку, достатньо документально зафіксувати хоча б декілька поїздок на місяць. Як оформити використання одного авто декількома водіями див. у нашій консультації тут.

В іншому випадку потрібно бути готовим до відстоювання свого права на ПК. Також окремо можна отримати ІПК для себе.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 7 НП(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу. Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходами певного періоду, відображаються у складі витрат того періоду, в якому вони виникли. Якщо авто першочергово використовувалося для виробничих потреб, то в період простою, воно «не генерує дохід», і відповідно витрати на оренду є витратами звітного періоду і вони не можуть бути включені до складу виробничої собівартості продукції. Їх доцільно розглядати як інші операційні витрати і обліковувати на рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності», субрахунок 949. Такий же підхід для відображення в обліку доцільно застосовувати, якщо витрати з оренди обліковувалися за Дт 92, 93 – тому що це вже не будуть адмінвитрати чи витрати на збут.

Вичерпний перелік податкових різниць наведено у розділі ІІІ ПКУ. Ніяких додаткових різниць щодо витрат з оренди ПКУ не містить.  Такі витрати в загальному порядку зменшать фінрезультат у межах бухгалтерського обліку в сумі витрат.

 

Ситуація 2. Передаємо у користування авто мобілізованому працівнику

Так як працівник вже не може виконувати свої трудові обов’язки у зв’язку з мобілізацією, то безоплатне використання авто у військових цілях  варто  оформити відповідним договором, в якому позначити строк користування автомобілем  та умови його використання. Сам факт передачі слід зафіксувати актом приймання-передачі авто в користування в довільній формі. Головне — щоб він мав усі реквізити первинного документа, передбачені п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік та п. 2.4 Положення №88 з урахуванням п. 2.8 Положення №88.

 

Перед передачею авто необхідно проаналізувати договір оперативного лізингу на предмет того, чи передбачена така передача умовами договору.

 

ПДФО, ВЗ, ЄСВ

При передачі у безоплатне користування автомобіля військовослужбовець як фізособа не матиме пільг за пп. 165.1.54 ПКУ та пп. 170.7.8 ПКУ . Тому така передача підлягатиме оподаткуванню ПДФО за ставкою 18% з застосуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПКУ), адже дохід фізособа отримує в негрошовій формі. Також потрібно утримати і військовий збір за ставкою чинною на момент нарахування, без застосування натурального коефіцієнта.

Об’єкта оподаткування ЄСВ немає, адже безоплатне надання у користування авто не входить до фонду оплати праці (ст. 7 Закону про ЄСВ)

 

ПДВ

Надання у безоплатне користування авто безпосередньо військовослужбовцю, а не військовій частині (пп. 32-1 підр. 2 розд. ХХ ПКУ) є об’єктом оподаткування ПДВ.

Підприємству необхідно буде скласти ПН відповідно до ст. 188 і 189 ПКУ. База оподаткування – звичайна ціна, що відповідає ринковій. Більш детально див. у нашій консультації тут.

 

 

Податок на прибуток

Якщо підприємство застосовує податкові різниці, то в загальному порядку застосовується податкова різниця, передбачена пп. 140.5.10 ПКУ, яка має виключення для фізичних осіб. Дохід, наданий фізичній особі, оподатковується ПДФО, тому фінрезультат на суму такого доходу не збільшується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»