• Посилання скопійовано

Облік та оподаткування при наданні постачальником компенсації покупцю за непробіг шин

Підприємство, платник податку на прибуток і ПДВ, продало автомобільні шини. Покупець використовував шини і вони вийшли з ладу раніше нормативного строку. Згідно з гарантійними зобов’язаннями за договором, постачальник відшкодував покупцеві вартість шин в розмірі, в якому нормативний строк перевищує фактичний строк використання. Який бухоблік та оподаткування?

Правові підстави

Особливості встановлення гарантійних зобов’язань на товар і виставлення претензій у зв'язку з недоліками поставлених товарів визначені в ст. 269 ГКУ.

Відповідно до ч. 7 ст. 269 ГКУ, у разі поставки товарів неналежної якості покупець (одержувач) має право стягнути з виготовлювача (постачальника) штраф у розмірі, передбаченому статтею 231 ГКУ, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

В даній ситуації договором передбачено виплатити компенсацію в розмірі, в якому нормативний строк перевищує фактичний строк використання. З точки зору ГКУ така компенсація (відшкодування) відноситься до штрафів. 

Тобто, постачальник виплачує покупцеві встановлений договором постачання штраф за поставку товару неналежної якості.

 

Бухгалтерський облік

Сума сплаченої компенсації (штрафу) списується, на наш погляд, на субрахунок 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки»:

  • Дт 948 Кт 685 – визнано штраф (на підставі листа претензії покупця тощо);
  • Дт 685 Кт 311 – сплата штрафу (компенсації).

 

ПДВ

Відповідно до пп. 188.1 ПКУ, до складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Таким чином, на наш погляд, сума розглядуваного відшкодування (штрафу) не оподатковується ПДВ.

 

Податок на прибуток

Відображені в бухгалтерському обліку витрати (Дт 948 Кт 685) зменшують фінрезультат до оподаткування (Дт 791 Кт 948), який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). 

А якщо підприємство коригує фінрезультат на податкові різниці, може бути застосована різниця за пп. 140.5.11 ПКУ, яка збільшує фінрезультат до оподаткування. Умови для застосування цієї різниці такі.

Фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь:

  • осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками ПДФО); 
  • платників податку, які оподатковуються за ставкою 0% відповідно до пп. 44 підр. 4 розділу XX ПКУ;
  • на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.

Тобто, наприклад, якщо сума штрафу нарахована на користь платника ЄП, коригування за пп. 140.5.11 ПКУ застосовується,  а якщо на користь платника податку на прибуток на загальних підставах – не застосовується, оскільки така сума збільшує фінрезультат отримувача і оподатковується у нього.

***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    Сьогодні 10:129
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202425
  • Наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію
    Як скласти наказ про придбання ОЗ та введення його в експлуатацію?
    03.05.202441
  • На яку дату списати кредиторську заборгованість?
    Підприємство перейшло із загальної системи оподаткування на ЄП (2%) з 08.12.2022 р. А 07.12.2022 р. вилучено з торгового реєстру контрагента-нерезидента, перед яким обліковувалася кредиторська заборгованість. На яку дату потрібно було списати безнадійну кредиторську заборгованість і як виправити помилку – подати уточнюючу декларацію з податку на прибуток чи уточнюючу декларацію платника ЄП?
    03.05.202434
  • Витрати на навчання з охорони праці: додаткове благо?
    Підприємство оплачує навчання з охорони праці працівникам (слюсарям, інженерам, зварникам) в приватному навчальному центрі. Чи є таке навчання додатковим благом для працівників?
    02.05.2024246