Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Вплив бонусів за програмою лояльності на ПДВ-зобов'язання

Підприємство надає послуги фізособам та нараховує їм бонуси за програмою лояльності. Нараховані бонуси при наступному придбанні можуть бути використані покупцем для зменшення договірної вартості послуги. Які податкові наслідки надання та використання таких бонусів покупцями?

Нарахування бонусів

Відповідно до пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів та послуг , місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

При цьому, згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Своєю чергою, постачанням послуг є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Отже, нарахування бонусів покупцям на картку лояльності не підпадає під визначення операції з постачання послуг. Відповідно при нарахуванні таких бонусів жодних наслідків з ПДВ у платника податків не виникає.

 

Використання бонусів покупцем

Як зазначено у пп. 188.1 ПКУ, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Водночас, у абз. 2 пп. 188.1 ПКУ зазначено, що база оподаткування операцій з постачання послуг не може бути нижче ціни придбання таких послуг, а у разі постачання самостійно виготовлених послуг не може бути нижче звичайних цін.

Оскільки за умов запитання при використанні бонусів покупцем відбувається зменшення договірної вартості послуг, що підлягають постачанню, то базою оподаткування ПДВ буде саме така зменшена договірна вартість.

Проте варто звернути увагу, що у випадку, коли така зменшена на суму бонусів договірна вартість буде меншою за звичайну ціну послуг (за умови, що послуги є самостійно виготовленими підприємством), платник податку зобов’язаний донарахувати ПЗ з ПДВ на таку різницю і скласти окрему податкову накладну (з типом причини 15).

Нагадаємо, що за пп. 14.1.71 ПКУ, звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ (роз’яснення податківців щодо звичайної ціни ми наводили тут).

Про складання ПН на суму перевищення мінімальної бази оподаткування ПДВ над договірною ціною ми писали тут та тут.

Аналогічний підхід до оподаткування ПДВ наданих фізичним особам бонусів наводили і податківці у ІПК ДПС від 15.11.2019 р. №1354/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, яку ми детально коментували тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Послуги

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі