Головна Усі консультації Облік та звітність Інше

Переформування статутного капіталу: продаж частки та резервний капітал

Учасник товариства продає частину частки у статутному капіталі. Чи потрібно створювати резервний фонд та які будуть бухгалтерські записи?

Якщо говорити про ТОВ, то з 17.06.2018 р. обов’язковості щодо формування резервного капіталу не має. Це питання вирішується загальними зборами засновників. Адже з дати набрання Закону про ТОВ та ТДВ із ГКУ виключено ст. 87 ГКУ.  Проте, створення резервного капіталу здійснюється для покриття можливих збитків підприємства або для погашення заборгованості кредитором, якщо не буде вистачати прибутку тощо.

Рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства, може бути прийнято рішення щодо сворення резервного капіталу. Порядок формування і розмір резервного капіталу, а також розмір щорічних відрахувань до нього потрібно зазначити у статуті підприємства.

Відповідно до ч. 1 та  3 ст. 21 Закону про ТОВ та ТДВ учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам. Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою.

Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону про ТОВ та ТДВ товариство має право придбавати частки у власному статутному капіталі без його зменшення на розмір такої частки лише за умови, що на день такого придбання товариство сформує резервний капітал у розмірі ціни придбання викупленої частки, який не може використовуватися для здійснення виплат на користь учасників такого товариства.

За  п. 3 глави VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ТОВ та ТДВ вчинити все це можна й без виконання вимоги про внесення змін до статуту: «Протягом року з дня набрання чинності цим Законом (з 17.06.2018 р., від ред.) положення статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, є чинними в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності цим Законом. Цей пункт не застосовується після внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю».

Рахунок 43 «Резервний капітал» призначено для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку. За кредитом рахунку 43 «Резервний капітал» відображається створення резервів, за дебетом - їх використання. Сальдо цього рахунку відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду.

До 17.06.2018 р. вимоги щодо створення резервного капіталу встановлювались ст. 14 Закону про госптовариства. Зокрема, передбачалось, що ТОВ створює резервний (страховий) капітал у розмірі, встановленому установчими документами, але не менше 25% статутного (складеного) капіталу. Розмір щорічних відрахувань до резервного капіталу передбачається установчими документами, але не може бути меншим 5% суми чистого прибутку. Зараз таких вимог не має, тому всі питання щодо формування резервного капіталу слід зазначити у статуті.

У Балансі інформація за резервним капіталом відображається у рядку 1415 розділу I «Власний капітал» пасиву. І це свідчить про гарантію дотримання певних інтересів, зокрема, кредиторів.

Наприклад:

  • статутний капітал ТОВ = 100000 грн (сальдо за Кт 401);
  • прибуток за звітний рік = 120000 грн (сальдо за Кт 441);
  • прийнято рішення створити резервний капітал у розмірі = 25000 грн, до якого щорічно будуть здійснюватися відрахування до його повного формування;
  • розмір щорічних відрахувань 5% від суми чистого прибутку  = 6000 грн;
  • ціна придбання викупленої частки = 1000 (1/10 частки в статутному капіталі).

Підставою для бухобліку госпоперацій є первинні документи, тому операція нарахування резервного фонду оформляється бухдовідкою.

 

 

Бухгалтерські проведення щодо створення резервного капіталу


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Коригування фінрезультату до оподаткування

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

1.

Отриманий прибуток за рік віднесено на нерозподілений

прибуток

79

441

120000,00

 

 

2.

Відрахування в резервний капітал

441

443*

6000,00

 

 

3.

Розмір щорічних відрахувань до резервного капіталу

443

43

6000,00

 

 

*  зокрема, сальдо за Кт 441 зменшується на суму нарахованого резерву


Розмір щорічних відрахувань до резервного капіталу у бухобліку можуть також показувати проведенням Дт 42 Кт 43 – сформовано резерв за рахунок додаткового капіталу, або Дт 441 Кт 43 — формування резервів безпосередньо за рахунок нерозподіленого прибутку (див. приклад).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Інше
Теги:
Статутний капітал , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі