• Посилання скопійовано

Як оподатковуються іноземні дивіденди в Україні

Фізособа – резидент України володіє 50% частки акцій компанії у Молдові. Протягом року резидент отримує дивіденди від цієї компанії на власний рахунок у банку Молдови. Як оподатковуються такі дивіденди в Україні?

Платниками ПДФО відповідно до пп. 162.1.1 ПКУ  є, зокрема, фізособи — резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно з  пп. 163.1.3 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є також доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (іноземні доходи).

Як визначено у  пп. 14.1.55 ПКУ дохід, отриманий з джерел за межами України, — це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, зокрема, включаючи дивіденди.

Підпунктом 170.11.1 ПКУ визначено, що якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку — отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується ПДФО за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ. Зараз ця ставка складає 18%.

Крім цього, сплачується військовий збір відповідно до п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Ставка військового збору становить 1,5% об’єкта оподаткування. Платником військового збору є фізособа — резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно з п. 164.4 ПКУ під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена у іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент їх нарахування (отримання).

Особою, відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з іноземних доходів, є фізособа - платник ПДФО, яка отримує такі доходи (пп. «б» п. 171.2 ПКУ).

Податкова декларація платниками ПДФО подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV ПКУ (п. 179.1 ПКУ).

Доходи, отримані фізособою — резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень ПКУ  чи міжнародного договору, згоду на обов’язковість якого надано ВРУ (п. 13.3 ПКУ).

Між Урядом України і Урядом Республіки Молдова підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень від 29.08.1995 р.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Конвенції дивіденди можуть оподатковуватись лише в Україні. Як ми з'ясували вище, у цьому разі сплачується ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%. Але є можливість сплатити податки  лише у Молдові, при цьому ставка податку не повинна перевищувати 15% - п. 2 ст. 10 Конвенції. 

При цьому потрібно з'ясувати, чи немає обставин, зазначених у ч. 4 ст. 10 Конвенції. Якщо такі обставини є, то положення п. 1 і 2 ст. 10 Конвенції не застосовуються. У такому випадку,  залежно від обставин,  застосовуються положення ст. 7 або  ст.  14  Конвенції.

За умови застосування п. 2 ст. 10 Конвенції – тобто при оподаткуванні дивідендів у Молдові, фізособа – отримувач дивідендів для отримання права на зарахування сплачених цих податків повинна надати довідку від державного органу Молдови, уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування.

Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України – п. 13.5 ПКУ. Про це податківці зазначають у ЗІР, підкатегорія 103.19, запитання: «Який документ повинна надати контролюючому органу ФО - резидент, яка отримала іноземні доходи, якщо податок сплачувався за межами України?».

Пунктом 3 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.2015 р. №859 передбачено, що у податковій декларації та додатках зазначаються всі передбачені у них відомості (показники), крім випадків, прямо визначених у декларації та/або додатках. У даному випадку, іноземні дивіденди відображаються в рядку 10.6 декларації. Сума дивідендів перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів, тобто на дату нарахування (отримання) дивідендів від компанії – резидента Молдови.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419