Запитання: Громадська організація (ознака неприбутковості 0032) отримує гранти та міжнародну технічну допомогу у валюті. Які проведення слід зробити громадській організації щодо надходження валюти, продажу при зміні курсу (як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення)? Особливістю обліку неприбуткових організацій є те, що доходи визнаються в частині понесених витрат. Тобто, як такого фінансового результату бути не може. Але при складанні форми 2 виникає дохід - позитивна курсова різниця. Як бути в цьому випадку? Чи вважається коректним такий звіт? Чи не буде на дохід в НПО негативної реакції з боку податкової?
Відповідь:
Як ми зазначали тут, дохід неприбуткової організації, отриманий у вигляді позитивного значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти, отриманої в якості доходу від статутної діяльності, не є об'єктом оподаткування податком на прибуток. Про це неодноразово говорили фахівці ДФС у листах від 07.09.2015 р. №19062/6/99-99-19-02-02-15, від 18.02.2016 р. №3624/6/99-99-19-02-02-15, ГУ ДФС у м. Києві від 21.04.2016 р. №9374/10/26-15-12-05-11. Впевнені, що теж саме стосується й доходу від продажу інвалюти, що виникає згідно з П(С)БО 21.
Відповідно до Інструкції №291, для обліку нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку призначено рахунок синтетичного обліку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».
Але для обліку прибутку і збитку поточного звітного періоду в бухгалтерському обліку призначено рахунок 79 «Фінансові результати». На рахунок 79 списуються всі доходи і витрати поточного звітного періоду, а потім сальдо рахунку 79 переноситься на рахунок 44 (ця операція називається «реформація балансу»).
Хоча загалом неприбуткові організації не мають на меті одержання прибутку, однак це не означає, що він не може виникати за результатами їхньої статутної діяльності, що і знаходить відображення в бухобліку. Для того, щоб залишитися серед неплатників податку на прибуток, головне, аби такий дохід (прибуток) був використаний:
- для оплати праці працівників, нарахування ЄСВ;
- для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами неприбуткової організації;
- для утримання такої неприбуткової організації (радимо зафіксувати необхідність та доцільність таких витрат на утримання у внутрішніх розпорядчих документах).
Тобто головне, щоб були дотримані вимоги абз. 3 пп. 133.4.1 та 133.4.2 ПКУ щодо використання доходів (прибутків).
Про це ми зауважували тут у відповіді на запитання 16 «Як ведеться облік фінрезультату неприбутковій організації?».
Таким чином, те, що у бухобліку громадської організації виникає дохід у вигляді курсових різниць та від продажу інвалюти, тобто виникає нерозподілений бухобліковий прибуток (сальдо по Кт 441) не означає, що така неприбуткова організація має покинути лави неплатників податку на прибуток. Головне, аби такі доходи були використані на вищевказані цілі.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити