• Посилання скопійовано

Загальна система оподаткування для сільгосппідприємств: визначаємо звітний період

Який податковий (звітний) період з податку на прибуток виробників сільськогосподарської продукції? Як визначити, чи має право підприємство обрати особливий податковий (звітний) період?

Хоча переважна більшість сільськогосподарських підприємств обирають єдиний податок, деякі все ж залишаються на загальній системі оподаткування. Але і тут для сільгоспвиробників є особливі умови, зокрема, щодо звітного періоду.

Так, пп. «б» п. 137.5 ПКУ встановлює річний податковий* (звітний**) період для виробників сільськогосподарської продукції. Це означає, що такі виробники обчислюють податок на прибуток за результатами року та складають річну декларацію з цього податку. Згідно з пп. 34.1.1 ПКУ, річний період — це календарний рік, який починається з 1 січня та закінчується 31 грудня.

* Податковий період — це період, за результатами якого обчислюється та сплачується податок на прибуток (п. 33.1 ПКУ).

**Звітний період — це період, за результатами якого формується податкова декларація (п. 33.2 ПКУ, п. 33.3 ПКУ).

Якщо сільськогосподарське підприємство ставиться на облік як платник податків всередині року, то податковий період визначається з дати початку такого обліку по 31 грудня включно (пп. 137.4.2 ПКУ), а якщо воно ліквідується всередині року, то, відповідно, податковий період розпочинається з 1 січня року, на який припадає ліквідація, та закінчується днем ліквідації (пп. 137.4.3 ПКУ).

Але сільське господарство — це галузь економіки, на результати якої великий вплив має сезонність, що зумовлена порами року. Так, у рослинництві найбільша інтенсивність роботи спостерігається весною, влітку та на початку осені, період надходження всього річного обсягу продукції припадає на літо та початок осені; взимку підприємство не здійснює великих витрат, хоча може отримувати доходи від продажу зерна, зібраного літом.

Зважаючи на це, сільгоспвиробникам надано можливість обрати інший річний звітний (податковий) період — з 1 липня по 30 червня наступного року (пп. 137.4.1 ПКУ). Для цього їм треба виконати критерій, наведений у другому абзаці пп. 137.4.1 ПКУ — дохід від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва за попередній податковий (звітний) рік має перевищувати 50 відсотків загальної суми доходу. На нашу думку, це має бути період з 1 липня минулого року по 30 червня поточного року.

Якщо цей критерій виконано, сільгоспвиробник може звітувати за поточний звітний (податковий) рік протягом 60 календарних днів після 30 червня наступного року. Наприклад, у 2016 році сільгосппідприємство вирішило скористатися правом на особливий звітний період. Для цього йому треба буде підбити підсумки роботи за період з 1 липня 2015 року по 30 червня 2016 року, і тоді вже визначити, чи має воно таке право. Якщо так, то наступним звітним періодом слід вважати рік, що починається 1 липня 2016 року та закінчується 30 червня 2017 року.

Як підприємству перейти на такий звітний період? Це питання висвітлено у системі ЗІР, підкатегорії 102.23.01: якщо виробник сільськогосподарської продукції, який, наприклад, з 01.01.2016 р. перейшов зі сплати єдиного податку четвертої групи на загальну систему оподаткування або хоче змінити звичайний податковий період з податку на прибуток на «сільськогосподарський» період, то йому слід подати окремо декларацію з податку на прибуток підприємств за період з 01.01.2016 р. по 01.07.2016 р., а починаючи з 1 липня 2016 року можна застосовувати річний податковий період, який почнеться з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року.

Тепер щодо згаданого критерію: слід визначити дохід від продажу сільськогосподарської продукції, визначеної ст. 209 ПКУ, та порівняти його із загальною сумою всього доходу підприємства. На нашу думку, до загальної суми доходів слід включати абсолютно всі доходи — як операційні, так і неопераційні. Зокрема, тут можуть зробити ведмежу послугу доходи від курсових різниць або від списання заборгованості, які теж братимуть участь у розрахунку та можуть позбавити права на застосування особливого звітного періоду. Нагадаємо, що в цьому випадку доходи рахуються без врахування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»