• Посилання скопійовано

При передоплаті за товару, витрати визнаються за курсом НБУ, що діяв на дату здійснення оплати

31.12.15 р. у підприємства є передоплата постачальнику-імпортеру за товар та передоплата від покупця-експортера за послуги та за товар. Чи проводити курсові різниці за курсом НБУ станом на 31.12.15 р. В лютому відбулися і інші операції. За яким курсом проводити ці операції?

Запитання: На дату балансу 31.12.15 р. у підприємства є: 1) передоплата постачальнику-імпортеру за товар; 2) передоплата від покупця-експортера за послуги; 3) передоплата від покупця-експортера за товар. Чи проводити курсові різниці за курсом НБУ станом на 31.12.15 р. В лютому відбулися наступні операці: 1) отримали від постачальника товар; 2) надали послуги експортеру на території України; 3) відвантажили товар експортеру. За яким курсом проводити ці операції?

Відповідь: 

1) Сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, надана іншим особам у рахунок платежів для придбання немонетарних активів, за умовами запитання -  передоплата постачальнику-імпортеру за товар, перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу (курс НБУ до грошової одиниці іншої країни) на початок дня дати сплати авансу (п. 6 П(С)БО 21). 

Отже, у разі передоплати за товар, витрати визнаються за курсом НБУ, що діяв на дату здійснення оплати. Це означає, що оприбутковуватись товар у лютому за Д-т рах. 28 буде за курсом на дату передоплати.

2) Сума авансу (попередньої оплати) в іноземній валюті, одержана від інших осіб у рахунок платежів для поставлення готової продукції, інших активів, виконання робіт і послуг, при включенні до складу доходу звітного періоду перераховується у валюту звітності із застосуванням валютного курсу на початок дня дати одержання авансу (п. 6 П(С)БО 21). За умовами запитання, це передоплати від покупців за послуги та за товар.

Отже, якщо від нерезидента-покупця була отримана передоплата, то при визначені суми доходу від реалізації товару та послуг, враховується курс НБУ на дату отримання передоплати. Це означає, що датою визнання доходу буде дата переходу права власності на товар (дата надання послуг, що підтверджується актом), але для велечини доходу використовується курс НБУ на дату отримання передоплати. 

3) згідно п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць здійснюється тільки за монетарними статтями.

Відповідно до п. 4 П(С)БО 21 монетарні статті, це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів. 

Немонетарні статті, це статті інші, ніж монетарні статті балансу. 

Немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції (п. 7 П(С)БО 21).

Проте зауважимо, якщо на дату балансу — 31.12.2015 р. на рахунку (Д-т 312) є валюта, монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу. У цьому випадку слід визначати курсові різниці. Адже, за п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).

Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу. При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.

Курсові різниці від перерахунку грошових коштів в іноземній валюті та інших монетарних статей про операційну діяльність відображаються у складі інших операційних доходів (витрат), це субрахунки 714 або 945.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418