Запитання: Згідно з п. 30.6 ПКУ, госпсуб'єкти, які користуються податковими пільгами, мають враховувати суму податків і зборів, не сплачених до бюджету, і подавати Звіт про суми податкових пільг. ДПСУ в додатку до листа №15709/7/15-1217 навела Методрекомендації з визначення втрат бюджету від застосування пільг з податку на прибуток, відповідно до яких суми податку на прибуток, не сплачені до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховуються залежно від особливостей їх використання, з урахуванням інформації Довідника податкових пільг.
Неприбуткова орнізація (код 0005) відсутня у Довіднику пільг №77/2 станом на 01.01.2016 р. Чи повинна така організація (благодійний фонд, код - 005) здавати за 2015 рік звіт про пільги? Якщо ні, який документ на сьогодні захищає від сплати адмінштрафу?
Відповідь:
Податкова пільга – це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору або сплата таким платником суми податку та збору в меншому розмірі . Підставою для такого звільнення є наявність особливостей, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об’єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Відповідно до положень пп. 133.4 ПКУ в редакції , що діє з 13.08.2015 р. неприбуткові організації не є платниками податку взагалі. Зауважимо, що згідно п. 133.4.1 ПКУ неприбутковою є:
• організація утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
• установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
• установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
Отже, так як неприбуткові організації взагалі не є платниками податку на прибуток, то і обліковувати та звітуватись про суми отриманих пільг з нарахування та сплати податку на прибуток їм не має потреби. Отже, саме тому і довідник пільг, затверджений ДФС не містить відповідного коду.
Нагадаємо, що суми податку та збору, не сплачені суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, обліковуються таким суб’єктом - платником податків. Облік зазначених коштів ведеться в порядку, визначеному Порядком №1233* (п. 30.6 ПКУ). Отже суб’єкти господарювання, які відповідно до ПКУ не сплачують податки та збори до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг ведуть облік сум таких пільг та складають звіт** (п. 2 Порядку №1233). У Довіднику пільг, наданих чинним законодавством по сплаті податків та зборів, зазначено всі коди податкових пільг. Такої ж думки дотримуються податківці в ЗІР***.
Тож оскільки неприбуткові організації не є платниками податку на прибуток, тому вони не відносяться до суб’єктів господарювання, яким надаються податкові пільги й тому неприбуткові організації відсутні у довідку податкових пільг.
______________________
** Звіт про суми податкових пільг за формою, затверджений Постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233
*** Відповідь на питання: «Чи потрібно СГ, прибуток яких відповідно до норм ПКУ звільняється від оподаткування, подавати Звіт про суми податкових пільг, якщо у довіднику пільг відсутні коди пільг?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити