Головна Усі консультації Оподаткування Податок на прибуток

Виплата під час воєнного стану дивідендів за наявності збитків минулих років

ТОВ - платник податку на прибуток згідно з рішенням зборів за три роки, в яких був прибуток, платить дивіденди засновникам: юрособі-нерезиденту і фізособі-резиденту. При цьому ТОВ має збитки минулих років і тому не сплачує податок на прибуток. Чи сплачувати авансовий внесок та податок на репатріацію?

Чи можна виплатити дивіденди під час воєнного стану?

Чинне законодавство не містить заборони виплачувати дивіденди під час воєнного стану. Щоправда, існують обмеження при перерахуванні дивідендів нерезиденту в іноземній валюті.

Згідно з п. 31 Положення №2, виплата дивідендів нерезиденту може здійснюватися виключно через банки.

Але на час дії воєнного стану заборонено купувати та перераховувати іноземну валюту на рахунки нерезидентів для виплати дивідендів за кордоном (див. п. 12, п. 14 Постанови №18).

Це означає, що під час воєнного стану немає можливості придбати валюту та перерахувати нерезиденту дивіденди в іноземній валюті. Хіба що дивіденди будуть нараховані, а виплачені по закінченню воєнного стану.

Щоправда, дивіденди нерезиденту можна виплатити і в гривнях (див. п. 29 Положення №2). Але для отримання дивідендів в гривнях нерезидент має відкрити гривневий рахунок у банку України (див. пп. 51 п. 117 розд. Xпп. 2 п. 128 розд. X Положення №5).

Додаткові обмеження встановлені також Постановою № 187.

Наприклад, встановлено мораторій на виконання будь-яких зобов’язань на виплату громадянам РФ, за винятком випадку, якщо громадянин РФ проживає в Україні на законних підставах. Мораторій щодо виконання зобов’язань діє і щодо юросіб, пов’язаних з РФ.

Мораторій діятиме до прийняття Закону щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, але не більше одного місяця з дня припинення чи скасування воєнного стану.

 

Чи можна платити дивіденди за прибуткові роки, якщо є збиток за інші роки?

Так, можна. Це питання розглядалося тут.

 

Чи сплачувати авансовий внесок при виплаті дивідендів, якщо підприємство має збиток?

По-перше, авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів фізособам (див. пп. 57.1.-1.3 ПКУ).

По-друге, авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів материнською компанією на користь власників її корпоративних прав (див. пп. 57.1.-1.3 ПКУ).

Материнські компанії - юридичні особи, які є власниками інших юридичних осіб або здійснюють контроль над такими юридичними особами, як пов'язані особи (пп. 14.1.103 ПКУ).

Тобто, ТОВ в розглядуваній ситуації буде материнською компанією, якщо воно є власником іншої юридичною особи (фактично дочірнього підприємства).

В такому разі материнська компанія (ТОВ) не сплачує авансового внеску від суми дивідендів, отриманих від дочірньої компанії, при їх подальшому перерахуванні на користь власників корпоративних прав материнської компанії.

Ця пільга діє тільки в разі, якщо сума виплачених дивідендів не перевищує доходів материнської компанії у вигляді дивідендів від інших осіб. Сума перевищення підлягає оподаткуванню згідно з пп. 57.1-1.2 ПКУ. При цьому материнська компанія веде облік отриманих і сплачених дивідендів наростаючим підсумком.

Якщо ТОВ не є материнською компанією, то воно не звільнене від сплати авансового внеску.

Відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ:

  • Авансовий внесок розраховується з суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашене.
  • У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.
  • Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою пп. 136.1 ПКУ (18%).
  • Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

Тобто, для розрахунку авансового внеску враховують значення об’єкта оподаткування (рядок 04 декларації з податку на прибуток) за рік, за який виплачуються дивіденди.

Наприклад, якщо об’єкт оподаткування 300 000 грн, а на виплату дивідендів направлено 200 000 грн., то авансового внеску не буде, тому що сума дивідендів менше об’єкта оподаткування.

Якщо об’єкт оподаткування 50 000 грн, а дивіденди виплачують в розмірі 200 000 грн., авансовий внесок розрахують з суми перевищення 150 000 грн (200 000 – 50 000). І він складе 27 000 грн (150 000 ї 18%).

Авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів (пп. 57.1-1.2 ПКУ).

 

В який момент сплачувати податок на репатріацію при виплаті дивідендів?

Під час виплати дивідендів (див. пп. 141.4.2 ПКУ).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Податок на прибуток
Теги:
Дивіденди , Податок на прибуток , Воєнний стан

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі