• Посилання скопійовано

Чи можна використати прибуток, отриманий від реорганізованого підприємства?

Підприємство утворилось внаслідок реорганізації, шляхом виділу. При передачі частини майна за розподільчим балансом було передано також частину нерозподіленого прибутку. Як правильно можна використати такий прибуток? Чи можна його направити на виплату дивідендів засновникам новоутвореного підприємства?

Відповідно до ч. 1 ст. 109 ЦКУ виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.

Тобто, новоутворене підприємство набуває право власності на отримане за розподільчим балансом майно, в тому числі прибуток.

Це означає, що воно в загальному порядку має право розпоряджатися таким прибутком, як своїм власним прибутком, якщо інше не передбачено його статутними документами.

Причому варто сказати, що нормативними документами не встановлено обмеження розпорядження прибутком, отриманим внаслідок реорганізації юридичної особи, а не внаслідок здійснення господарської діяльності.

 

Чи можна такий прибуток направити на дивіденди засновникам новоутвореного підприємства?

Так, жодних обмежень для використання цього прибутку чинне законодавство не встановлює. Такі обмеження можуть встановити тільки засновники підприємства.

Наприклад, якщо новоутворене підприємство є ТОВ, воно розподіляє прибуток на дивіденди з огляду на норми Закону про ТОВ і, звісно, власного статуту.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону про ТОВ виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які були учасниками товариства на день прийняття рішення про виплату дивідендів, пропорційно до розміру їхніх часток.

Питання розподілу прибутку належить до компетенції загальних зборів учасників ТОВ (п. 12 ч. 2 ст. 30 Закону про ТОВ).

Товариство не має права виплачувати дивіденди учаснику, який повністю або частково не вніс свій вклад (ч. 3 ст. 27 Закону про ТОВ).

Поряд з цим згідно з ч. 1 ст. 27 Закону про ТОВ Товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів або виплачувати дивіденди, якщо:

  1. товариство не здійснило розрахунків з учасниками товариства у зв’язку із припиненням їх участі у товаристві або з правонаступниками учасників товариства відповідно до цього Закону;
  2. майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, або буде недостатньо внаслідок прийняття рішення про виплату дивідендів чи здійснення виплати.

Статутом товариства можуть додатково передбачатися інші умови, за яких загальні збори учасників не можуть приймати рішення про виплату дивідендів чи за яких дивіденди не можуть виплачуватися (ч. 2 ст. 27 Закону про ТОВ).

Отже, з наведеного випливає, що якщо всі учасники повністю здійснили свої вклади до новоутвореного ТОВ, якщо після виплати дивідендів майна ТОВ буде достатньо для задоволення вимог кредиторів, за якими настав час платити, новоутворене підприємство, повторимо ще раз, може виплатити дивіденди з прибутку, отриманого внаслідок реорганізації.

Стосовно виплати дивідендів з точки зору оподаткування.

Відповідно до пп. 14.1.49 ПКУ дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Таким чином, прибуток, який розподіляється між учасниками підприємства, з точки зору оподаткування є дивідендами. Незалежно від того, яким чином цей прибуток отриманий.

 

Читайте також:

10 важливих нюансів про дивіденди: «7 хвилин» з Мар'яною Кавин

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»