Відповідно до пп. 164.2.8 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО включаються пасивні доходи (крім передбачених пп. 165.1.2 та пп. 165.1.41 ПКУ).
Пасивні доходи - зокрема, доходи, отримані у вигляді дивідендів (пп. 14.1.268 ПКУ).
Платниками ПДФО є, зокрема, фізичні особи – резиденти, які отримують іноземні доходи (пп. 162.1.1 ПКУ).
Відповідно до пп. 163.1.3 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Згідно з пп. 164.4 ПКУ, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.
Порядок оподаткування іноземних доходів регулюється пп. 170.11 ПКУ, яким визначено, що у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника ПДФО – отримувача, який зобов’язаний подати до 1 травня року, що настає за звітним, річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Тобто фізична особа – резидент отримавши суму дивідендів від нерезидента, повинна такі суми включити до загального річного оподатковуваного доходу, сплатити ПДФО за ставкою 9% та відобразити в річній декларації про майновий стан і доходи. Для цього суму іноземних дивідендів перераховують у гривню за офіційним валютним курсом НБУ, що діяв на дату отримання такого доходу.
У випадку, що розглядається, юридична особа — нерезидент при виплаті дивідендів вже сплатила ПДФО у країні їх виплати, тоді з метою уникнення подвійного оподаткування потрібно, щоб між Україною і Королівством Нідерландів була укладена двостороння Конвенція. А для зарахування сплаченого податку за кордоном, у рахунок податку, що підлягає сплаті в Україні фізичній особі потрібно взяти довідку про суми сплаченого податку (збору), про базу та/або об’єкт оподаткування, видані державним органом Королівства Нідерландів, яка є джерелом виплати доходу (прибутку), уповноваженим стягувати такі податки (пп. 13.5 ПКУ).
Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що з метою приведення положень Конвенції між Україною і Королівством Нідерландів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно щодо податків на доходи і капітал та новітніх стандартів ОЕСР 15.06.2021 Верховна рада ратифікувала Протокол про внесення змін до Конвенції між Україною і Королівством Нідерландів.
Таким чином, згідно з Протоколом застосовуються нові ставки податку на доходи нерезидентів. Так, дивіденди, виплачені нерезидентом фізособі-резиденту, оподатковуються за ставкою 15%.
Отже, якщо фізособа-резидент підтвердить довідкою, легалізованою в установленому порядку, то сплачувати ПДФО на Україні не доведеться, оскільки ПДФО було сплачено у країні нерезедента за більшою ставкою.
Щодо військового збору, то дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб – резидентів, включаються до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку. Тому такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.
Тобто із закордонних дивідендів фізособі доведеться сплатити ВЗ за ставкою 1,5%.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити