• Посилання скопійовано

Податки при виплаті дивідендів платником ЄП

Юрособа - суб’єкт мікропідприємництва подає річну фінзвітність. Чи може така юрособа виплатити дивіденди фізособі - резиденту України не за наслідками року, а за наслідками 9-ти місяців поточного року? Які податки вона має утримати при виплаті дивідендів?

Стосовно можливості виплати

Якщо юрособа є товариством з обмеженою чи додатковою відповідальністю, вона має ознайомитися з нормами Закону про ТОВ.

Наприклад, відповідно до ст. 26 Закону про ТОВ:

  • виплата дивідендів здійснюється за рахунок чистого прибутку;
  • дивіденди можуть виплачуватися за будь-який період, що є кратним кварталу, якщо інше не передбачено статутом.

Відповідно до ст. 27 Закону про ТОВ товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів або виплачувати дивіденди, якщо:

  1. товариство не здійснило розрахунків з учасниками товариства у зв’язку із припиненням їх участі у товаристві або з правонаступниками учасників товариства відповідно до цього Закону;
  2. майна товариства недостатньо для задоволення вимог кредиторів за зобов’язаннями, строк виконання яких настав, або буде недостатньо внаслідок прийняття рішення про виплату дивідендів чи здійснення виплати.

Таким чином, найперше, для того, щоб з’ясувати, чи може ТОВ виплатити дивіденди, воно має скласти фінзвітність для визначення чистого прибутку. Згідно Закону про бухоблік ТОВ має складати тільки річну фінзвітність. Проте відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону про бухоблік, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.

Отже, у власній обліковій політиці може передбачатися складання фінзвітності, наприклад, поквартально, в тому числі за 9-ть місяців.

Як зазначено вище, дивіденди можуть виплачуватися раз у квартал, якщо інше не передбачено статутом. Тому юрособа має подивитися у свій статут, чи немає там якихось обмежень.

З точку зору оподаткування до дивідендів відноситься платіж, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку (див. пп. 14.1.49 ПКУ). Тому для того, щоб не було питань стосовно статусу платежу (належить він до дивідендів чи ні) з точки зору оподаткування, доречно дотримуватися наведеної вище процедури визначення дивідендів (з чистого прибутку).

 

Стосовно оподаткування

Відповідно до п. 297.4 ПКУ дивіденди, що виплачуються платниками ЄП групи 3 (юридичними особами) власникам корпоративних прав (засновникам таких платників єдиного податку), оподатковуються за правилами, встановленими розділами II і IV ПКУ.

За загальним правилом, відповідно до пп. 57.1-1.2 ПКУ при виплаті дивідендів потрібно сплатити авансовий внесок з податку на прибуток. Поряд з цим відповідно до пп. 57.1-1.3 ПКУ авансовий внесок не сплачується при виплаті дивідендів фізичним особам.

Але при виплаті дивідендів фізособам потрібно утримати ПДФО і ВЗ (див. п. 170.5 ПКУ). Ставка ПДФО з дивідендів, які виплачуються платником ЄП, складає 9% (див. пп. 167.5.4 ПКУ). ВЗ утримується за ставкою 1,5%. Виплаті на руки фізособі підлягають дивіденди за вирахуванням податків.

В формі №1ДФ дивіденди відображаються з ознакою доходу «109».

Варто сказати, що дивіденди за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих, або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, що перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку згідно з підпунктом 57.1-1.4 ПКУ, для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням (див. пп. 170.5.3 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202432
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419