• Посилання скопійовано

Зміни в оподаткуванні реінвестованих дивідендів військовим збором

ТОВ збільшило СК за рахунок нерозподіленого прибутку минулих років. Розмір частки фізосіб - засновників не змінився. Дивіденди засновникам не нараховувалися і не виплачувалися. В ПКУ не знайдено норми про те, що якщо відбувається збільшення СК за рахунок нерозподіленого прибутку, то є податкові наслідки. Чи сплачувати ВЗ, якщо об'єкт оподаткування відсутній?

Вочевидь, у даному запитанні йдеться про ситуацію, коли дивіденди фізособам таки нараховуються, але не виплачуються, тому що вони одночасно направляються на збільшення статутного капіталу ТОВ. Тобто СК збільшується не напряму за рахунок нерозподіленого прибутку, а через попереднє нарахування дивідендів засновникам. 

Якщо ТОВ направляє нерозподілений прибуток на збільшення статутного капіталу, то при цьому обов’язково потрібно визначити, а кому ж належатиме частка СК у сумі збільшення СК. Тому без формального нарахування дивідендів засновникам не обійтися.

Наприклад, СК ТОВ складає 100000 грн, з них одному засновнику належить 65% - 65000 грн, а іншому – 35% - 35000 грн. Засновники вирішили направити 10000 грн нерозподіленого прибутку на збільшення СК ТОВ до 110000 грн. Але при цьому потрібно визначити, кому належатиме частина СК в сумі 10000 грн. Тому для цього і передбачено механізм реінвестиції дивідендів. Так, після реінвестиції дивідендів частка першого засновника збільшується на 65% від 10000 грн – тобто на 6500 грн, а частка другого – на 35% від 10000 грн, тобто на 3500 грн. Після збільшення СК на 10000 грн частки засновників будуть розподілені таким чином: перший засновник – 65%, або 71500 грн, а другий засновник – 35%, або 38500 грн.

Відповідно до пп. 165.1.18 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Отже, такі дивіденди не оподатковуються ПДФО, хоча вони по своїй суті є доходом – у вигляді збільшення вартості долі кожного учасника у статутному капіталі ТОВ – адже тепер частка кожного учасника коштує більше на суму реінвестованих дивидендів.

Відповідно до пп. 1.7 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ у редакції, що діяла до цього, звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18, 165.1.52  ПКУ. Таким чином, до 23 травня 2020 року реінвестовані дивіденди дійсно оподатковувались військовим збором при тому, що від оподаткування ПДФО вони були звільнені.

Але з 23 травня 2020 року до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ внесено зміни Законом №466 від 16.01.2020 р., згідно з якими всі доходи, що не оподатковуються ПДФО, не оподатковуються також і віськовим збором без виключень.

Таким чином, до 23 травня 2020 року реінвестовані дивіденди оподатковувались військовим збором при одночасному звільненні від ПДФО, а з 23 травня 2020 року такі дивіденди не оподатковуються як військовим збором, так і ПДФО.  Для визначення того, чи потрібно оподатковувати дивіденди військовим збором, слід зважати на дату їх нарахування, а не виплати, адже емітент корпоративних прав є податковим агентом фізособи-засновника при нарахуванні таких дивідендів (див. пп. 170.5 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»