Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Донарахування податкових зобов'язань з ПДВ на зіпсований товар

Юрособа (платник ІІІ групи ЄП та ПДВ) у 2014 – 2016 рр. придбало в платників ПДВ лісопродукцію для переробки на дошку для подальшої її реалізації (ПДВ включено до ПК). Станом на 2018 р. лісопродукція не перероблена, не реалізована та не придатна для переробки. За лісопродукцію, придбану в 2016 р., не розрахувалися.Чи треба нараховувати ПЗ з ПДВ, якщо протягом 3-х років продукція не перероблена та не продана?

Випадки донарахування податкових зобов’язань з ПДВ

Нагадаємо, що на операції на операції з постачання деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00) режим звільнення від оподаткування ПДВ поширювався до 02.08.2014 р. (включно). Це встановлював п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПКУ у редакції, що діяла у 2014 році. Починаючи з 03.08.2014 р. такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою (20%).

Але у контексті даного запитання будемо говорити лише про ті придбання лісопродукції, які були здійснені з ПДВ. Якщо у 2014 році лісопродукція придбавалася без ПДВ, то за такими придбаннями податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються – п. 198.5 ПКУ.

Норми ПКУ не вимагають нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ після закінчення 3-х років після придбання товарів. Податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пп. «г» п. 198.5 ПКУ нараховуються лише тоді, коли товари фактично починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ. Відповідно, таке нарахування здійснюється на дату використання товарів не в господарській діяльності, яка підтверджуться актом списання товарів.

Отже, податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ПКУ будуть нараховані тільки тоді, коли буде складено акт про списання деревини як такої, що непридатна для переробки чи перепродажу.

Крім цього, якщо за певну кількість лісопродукції так і не було здійснено оплату, і кредиторську заборгованість перед постачальником списано, то така лісопродукція не вважається придбаною для цілей визнання права на податковий кредит. Відповідно, у цьому випадку також потрібно донарахувати податкове зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ПКУ. Роз’яснення податківців щодо цього читайте тут. Якщо заборгованість за лісопродукцію поки що не списується, то і ПДВ донараховувати не потрібно.

 

Продаж лісопродукції за зниженими цінами

З метою зменшення податкових платежів варто з’ясувати, чи можливий перепродаж лісопродукції за зниженими цінами – з урахуванням її знижених товарних якостей. При цьому слід зважати на норму абзацу другого п. 188.1 ПКУ, згідно з якою база оподаткування операцій з постачання товарів  не може бути нижчою за ціну придбання таких товарів. Якщо лісопродукцію буде продано за цінами, що будуть нижчі за ціну її придбання, доведеться донарахувати податкове зобов’язання з ПДВ на різницю між ціною придбання та фактичною ціною продажу. Якщо ж продажні ціни будуть дорівнювати закупівельним цінам або перевищувати їх – донараховувати ПДВ не потрібно.

На таке податкове зобов’язання складається податкова накладна з типом причини «15». Її  можна складати на кожну операцію з продажу за ціною нижче ціни придбання, або один раз на місяць у вигляді зведеної ПН на всю суму донарахованого ПДВ. Цю суму слід розраховувати виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо по кожній операції з постачання товарів/послуг.

У верхній лівій частині таких ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини «15». При складанні зведеної ПН у відповідній графі заголовної частини потрібно проставити «Х» напроти графи «Зведена податкова накладна».

У рядках заголовної частини такої податкової накладної, відведених для заповнення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані.

У графі 2 розділу Б, крім номенклатури товарів/послуг, потрібно також зазначати: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання». А графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 розділу Б у ПН з типом "15" не потрібно заповнювати. До графи 8 вноситься код ставки ПДВ, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.

Також про «дешеві» продажі ми писали тут>>

Звертаємо увагу, що з 01.01.2018 р. знято 365-денне обмеження строку реєстрації ПН/РК.

Втім, якщо підприємство знайде спосіб використати таку деревину для власних господарських потреб (наприклад, як будівельний матеріал або як паливо тощо), то у нього не буде підстав для нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Торгівля

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі