• Посилання скопійовано

Продаж легкового автомобіля і поновлення ПК

Підприємство купило легковий автомобіль у 2006 році. Відповідно до чинного на той час податкового законодавства ПДВ у вартості покупки (63 тис. грн) не відносили до ПК з ПДВ або на валові витрати. А вартість 315 тис. грн без ПДВ віднесли на рахунок 105, а також амортизували в податковому обліку. Щодо цього ОЗ за час експлуатації було нараховано знос 293 тис. грн, і до його первісної вартості було додано вартість ремонту на 76 тис. грн. Після чого автомобіль було вирішено продати. На час продажу (лютий 2013 р.) ліквідаційна вартість автомобіля становила 315 + 76 - 293 = 98 тис. грн. Ціна реалізації 165 тис. грн. Чи є у підприємства-продавця право на поновлення ПК з ПДВ, яким воно не скористалося під час придбання автомобіля?

Щоб відповісти на це запитання, слід повернутися назад у часі та проаналізувати податкове законодавство щодо права на ПК з ПДВ у разі придбання легкових автомобілів, яке було чинним до 01.01.2011 р.

Відповідно до пп. 7.4.2 Закону про ПДВ, що діяв до набрання чинності ПКУ, не включалася до складу ПК з ПДВ і повинна була відноситися до складу валових витрат сума ПДВ, сплачена платником ПДВ під час придбання легкового автомобіля (крім таксомоторів), який включається до складу ОФ. Таким чином, якщо підприємство придбало легковий автомобіль з метою використання його як ОЗ (для бухобліку) і як ОФ (для податкового обліку), права на ПК з ПДВ, сплаченого у вартості такого автомобіля, воно не мало.

Проте з самого початку існування такої норми в пп. 7.4.2 Закону про ПДВ і до кінця її дії податківці наполегливо заперечували право платника ПДВ — покупця легкового автомобіля на валові витрати в сумі такого ПДВ. Мотивували свою точку зору фахівці ДПАУ тим, що в Законі про прибуток про таке право нічого не було сказано. А Закон про ПДВ не міг регулювати, що відносити до складу валових витрат, а що не відносити — це була прерогатива тільки Закону про прибуток (див. листи ДПАУ від 27.07.2005 р. №14787/7/15-1117, від 01.12.2006 р. №22466/7/31-0017, від 30.01.2007 р. №42/2/15-0210 тощо).


Суперечки з цього приводу нерідко переносилися до залу суду, були рішення як на користь ДПI, так і на користь платників податків (див., наприклад, рішення ВАСУ від 03.02.2009 р. у справі №К-6951/07). Проте в цій ситуації підприємство відстоювати своє право на ПК з ПДВ або на валові витрати не стало. Мабуть, їх обнадіяло те, що з’явився лист ДПАУ від 04.12.2009 р. №27084/7/16-1517, який повідомляв: ті платники ПДВ, які не мали права на ПК при придбанні легкового автомобіля і включенні його до складу ОФ, можуть скористатися таким правом при виключенні легкового автомобіля зі складу ОФ і його подальшому продажу (відповідь на запитання 2). Щоправда, слід було звернути увагу на те, що навіть таке право ДПАУ дозволяла використовувати з урахуванням строку давності, який на той час для включення до складу ПК з ПДВ становив 1095 календарних днів з дати виписування податкової накладної. Отже, щодо легкового автомобіля, придбаного 2006 р., скористатися правом на таке поновлення ПК з ПДВ можна було максимум до кінця 2009 р.

Для тих же, хто придбав легковий автомобіль, наприклад, в IV кварталі 2010 р. і все ще пам’ятає норми минулого законодавства, повідомимо, що всі роз’яснення і саме право на поновлення ПК з ПДВ, про які йшлося вище, залишилися у минулому. Нині в Україні податкове законодавство регулює ПКУ, а згадані вище закони втратили чинність. У ПКУ жодних спеціальних чи перехідних норм щодо легкових автомобілів, придбаних до 01.01.2011 р., не міститься. Отже, з погляду автора, ні про яке право на ПК з ПДВ, навіть якщо з дати виписування минуло менше 1095 днів, не йдеться.

Хоча, через незрозумілі для автора причини і без відсилання до дозвільних норм ПКУ, в ЄБПЗ, у підкатегорії 130.18, міститься протилежна точка зору. Але і в цьому роз’ясненні фахівці ДПСУ зазначили, що відповідно до п. 198.6 ПКУ право скористатися ПК з ПДВ за «старими» податковими накладними у платників податку зберігається тільки протягом 365 календарних днів з дня виписування такої податкової накладної. Тому, на думку автора, скористатися навіть таким роз’ясненням платник ПДВ міг тільки у 2011 році. А для остаточного вирішення питання про право на ПК з ПДВ радимо звернутися до ДПI за місцем обліку за індивідуальною податковою консультацією в письмовому чи електронному вигляді. Адже якщо ДПI дасть позитивну відповідь і платник ПДВ нею скористається, то відповідно до ст. 53 ПКУ він не нестиме жодної відповідальності — навіть у разі, якщо таку консультацію ДПI згодом відкличе або змінить свою точку зору з цього питання.

Наприкінці зазначимо, що сміливі платники податків у зв’язку з поновленням ПК з ПДВ аналізують зміну, внесену з 01.07.2012 р. до шостого абзацу п. 198.5 ПКУ: «платник податку може включити на підставі бухгалтерської довідки до податкового кредиту виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1.., суми податку, сплачені (нараховані) у вартості... необоротних активів, що не були включені до складу податкового кредиту при придбанні або виготовленні таких... необоротних активів...». Чи можна застосувати цю норму тим платникам ПДВ, які хочуть поновити ПК щодо легкового автомобіля, купленого до 01.01.2011 р.? На це запитання важко відповісти однозначно, оскільки ця норма є відносно новою. З погляду автора, незважаючи на свою нечіткість, що дозволяє застосовувати її в найрізноманітніших ситуаціях з невикористаним ПК з ПДВ, зазначену норму прописано для випадків, пов’язаних з поновленням (коригуванням) ПК щодо товарів, послуг, необоротних активів, що тільки починають використовуватися в оподатковуваних операціях. Такий висновок автор робить з пп. 4.5.5 Порядку заповнення та подання декларації з ПДВ, затвердженого наказом Мінфіну України від 25.11.2011 р. №1492. Згідно з цим підпунктом, такий поновлений ПК повинен відображатися в рядку 16.5 декларації, назва якого говорить сама за себе: «Початок використання товарів/послуг, необоротних активів, суми податку, сплачені (нараховані) при придбанні та/або виготовленні яких не були включені до складу податкового кредиту, та/або з яких були визначені податкові зобов’язання, в оподатковуваних операціях». У наступному ж рядку 16.6 декларації з ПДВ (згідно з пп. 4.5.5.2 Порядку) «відображається коригування, пов’язане з початком використання зазначених в абзаці першому підпункту 4.5.5... товарів/послуг, необоротних активів,частково в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, а частково в операціях, які не є об’єктом оподаткування... та/або звільнені від оподаткування..., та/або не оподатковуються...». Iнших рядків, що дозволяють відображати ПК, поновлений за п. 198.5 ПКУ, декларація з ПДВ не містить.

1 - Зверніть увагу на те, що починаючи зі звітного періоду березень 2013 р. (тобто у квітні 2013 р., а для тих платників ПДВ, які застосовують квартальний звітний період, — починаючи зі звіту за перший квартал 2013 р.) декларація з ПДВ подаватиметься за формою у редакції наказу Мінфіну України від 17.12.2012 р. №1342.

Хоча, знаючи історію зміни податкових декларацій (звітів) за останні декілька років, навряд чи когось із платників податків здивує той факт, що у декларації не передбачено рядка, який би дозволяв скористатися якимось правом, установленим ПКУ. Такі випадки не є рідкістю, тож, очевидно, поточна форма декларації з ПДВ просто не враховує можливість реалізації права на відновлення ПК за шостим абзацом п. 198.5 ПКУ повністю.

Тому, оскільки усе, викладене вище, лише точка зору автора, тим, кого цікавить можливість поновлення ПК з ПДВ за цією нормою, автор знову рекомендує звернутися за індивідуальною податковою консультацією (з проханням надати її в письмовому або електронному вигляді) до ДПI за місцем свого обліку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245