Податок на прибуток
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
В бухобліку витрати на буріння та розробку свердловини обліковуються як капітальні інвестиції з подальшим вводом в експлуатацію як об’єкт основних засобів та нарахування амортизації.
Згідно з п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на вартість нарахованої амортизації основних засобів розраховану згідно до П(С)БО. І відповідно, згідно з п. 138.2 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму амортизації, що розрахована за п. 138.3 ПКУ. Відповідно до цього пункту не підлягають амортизації невиробничі основні засоби або невиробничі нематеріальні активи, тобто ОЗ та НА, що не призначенні у використанні у господарській діяльності платника.
В свою чергу, як зазначено в пп. 14.1.36 ПКУ господарська діяльність - діяльність, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу.
Тож, якщо така свердловина буде використовуватись у господарській діяльності підприємства та за умови, що в бухгалтерському і податковому обліку використовується один і той самий метод амортизаціїй та термін корисного використання свердловини, то нарахування амортизації фактично не вплине на фінансовий результат підприємства (збільшуючі різниці = зменшуючі різниці).
Щодо рентної плати за спеціальне користування води, то ПКУ не містить коригувань, щодо таких витрат.
ПДВ
Як зазначено у п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
- придбання або виготовлення товарів та послуг;
- придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності).
При чому нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Зверніть увагу, що право на податковий кредит виникає лише за умови, що постачальником була складена і належним чином зареєстрована в ЄРПН податкова накладна.
Однак, зауважте, що відповідно до п. 198.5 ПКУ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, у разі якщо під час придбання товарів, послуг чи необоротних активів суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту і такі товари, послуги чи необоротні активи починають використовуватись в неоподатковуваних операціях або не у господарській діяльності підприємства.
Отже, якщо така свердловина застосовується у господарській діяльності та використовується в оподатковуваних операціях – нараховувати податкові зобов’язання не потрібно.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити