• Посилання скопійовано

Імпорт і давальницькі операції: бухоблік ПДВ

Компанія реалізує готову продукцію (журнали) та здійснює переробку давальницької сировини - паперу, на якому друкуються журнали. Як правильно в бухобліку відобразити операції з нарахування податкового кредиту в обох випадках?

Запитання: Компанія реалізує готову продукцію (журнали) та здійснює переробку давальницької сировини - паперу, на якому друкуються журнали. Ставка ПДВ за цими операціями - 20% для покупців-резидентів і 0% для покупців-нерезидентів.

При виготовленні власної готової продукції - журналів виникають відходи - макулатура (бухгалтерська проводка Дт 2094 Кт 23). При переробці давальницької сировини нерезидента (паперу) з'являються відходи - макулатура, які ми викуповуємо, не вивозять з друкарні (бухгалтерська проводка Дт 281 Кт 632). Папір ввозиться на митну територію України та поміщається в митний режим переробки без сплати митних платежів. При викупі макулатури оформляється ВМД на імпорт відповідної кількості паперу (так як фактично була ввезених саме папір) і нараховується «імпортний» ПДВ за ставкою 20%. (Проводка Дт 6415 Кт 631). При реалізації даної макулатури ми нараховуємо податкове зобов'язання: на суму ПДВ, сплаченого на митниці (відноситься до макулатурі на рахунку 281), а так само на суму ПДВ, пропорційно участі ПК в пільгових операціях (відноситься до макулатурі на рахунку 2094).

Як правильно в бухгалтерському обліку відобразити операції з нарахування податкового кредиту в обох випадках - якими проводками це правильно зробити?

 

Нарахування зобов’язань з ПДВ пропорційно участі податкового кредиту у неоподатковуваних операціях

Згідно з п. 199.1 ПКУ, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний:

  • нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ,
  • скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Згідно з п. 11 Інструкції №141 сума податкового зобов’язання, нарахованого відповідно до п. 199.1 ПКУ, відображається:

- за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню»,

- і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками», аналітичний рахунок «Розрахунки за податком на додану вартість».

Суми нарахованого ПДВ зараховуються до первісної вартості товарів, необоротних активів, вартості послуг у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання», аналітичний рахунок «Податкові зобов’язання, що підлягають коригуванню».

Щодо вартості послуг зауважимо, що суми ПДВ слід віднести до складу тих витрат, до яких була віднесена вартість таких послуг.

Наприклад, донараховане податкове зобов’язання за придбаними матеріалами відображається проведенням Дт 201 Кт 643, а за придбаними послугами, що придбавалися для виробничих потреб – Дт 23 Кт 643.

Якщо згодом здійснюється коригування раніше нарахованих податкових зобов’язань згідно з  п. 199.5 ПКУ, то таке коригування вже відображається так: Дт 949 Кт 643 – п. 12 Інструкції №141.

Вхідний ПК за такими товарами/послугами відображається в бухобліку у загальному порядку – за правилом першої події.

 

ПДВ при зміні митного режиму паперу, раніше ввезеного як давальницька сировина

За умовами запитання митний режим при отриманні у власність відходів з давальницької сировини – макулатури, що отримана з давальницького паперу – змінюється з митного режиму «переробки» на режим «імпорт», тому в цей момент оформлюється МД та сплачується «імпортний» ПДВ.

В імпортера товарів виникають:

  • податкові зобов'язання – на дату подання МД для оформлення імпортного товару (п. 187.8 ПКУ);
  • податковий кредит – на дату сплати податкових зобов'язань при митному оформленні імпортного товару (п. 198.2 ПКУ).

Підставою для відображення ПК в деклараціїї за звітний період є належним чином оформлена МД. Для того щоб зазначені суми потрапили до формули, декларант при заповненні графи В у МД повинен зазначити свій податковий номер (код ЄДРПОУ/реєстраційний номер картки платника податків/реєстраційний номер платника) (лист ДФС від 15.12.14 р. №15182/7/99-99-24-02-02-17).

Нагадуємо: сплата сум ПДВ на митниці при імпорті товарів згідно з МД потрапляє до формули в системі електронного адміністрування (далі – СЕА) у складі показника ∑Митн, який збільшує ліміт реєстрації.

Сплата ПДВ на митниці відображається проведенням Дт 377 Кт 311, а нарахування кредиту з ПДВ на підставі митної декларації – Дт 6415 Кт  377.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024490
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252