• Посилання скопійовано

Виправлення помилки в одиниці виміру, зазначеній в податковій накладній

Підприємство 16.08.2016 р. отримало часткову передоплату за послуги, на яку виписано податкову накладну (одиницю виміру зазначено «гривня»). Покупець вважає, що слід було зазначити одиницю виміру «послуга». При складанні розрахунку коригування помилково складено його на меншу суму. Як це виправити?

Запитання: Підприємство 16.08.2016 р. отримало часткову передоплату за послуги на суму 750 тис. грн. На цю суму була виписана податкова накладна, у якій як одиницю виміру було зазначено «гривня». Покупець вважає, що це невірно, і слід було зазначити одиницю виміру «послуга» (відповідно, у кількості в колонці 6 накладної, зазначити процентне співвідношення отриманої частки передоплати до загальної вартості послуги). Підприємство-постачальник з цим не погоджується, але при складанні розрахунку коригування було помилково складено його і зареєстровано в ЄРПН на 500 тис. грн. Як виправити цю помилку?

Відповідь: 

Щодо одиниці виміру в ПН

Податківці вже неодноразово надавали роз’яснення щодо того, яка одиниця виміру має зазначатися в ПН в разі надання послуг (з приводу цього навіть були внесені зміни в Порядок складання ПН).

Так, в листі від 26.05.2016 р. №11490/6/99-95-42-01-15 ДФСУ вказувала наступне.  Починаючи з 01.04.2016 р., податкова накладна складається за формою та в порядку, затвердженими наказом МФУ від 31.12.2015 № 1307 (далі - Порядок № 1307).

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 до граф 4 та 5 вносяться дані щодо одиниці виміру товарів/послуг. Графи 4 та 5 податкової накладної заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної.

У графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО. У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО (а саме це стосується такої одиниці виміру, як «послуга»!), у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах;

У графі 5 зазначається код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.  У разі, якщо в графі 4 зазначено умовне позначення одиниці виміру, яка відсутня в КСПОВО, графа 5 не заповнюється.

Тобто, в ПН може зазначатися будь-яка умовна назва одиниці виміру, зокрема, і «послуга», але лише в тому випадку, якщо саме вона зазначається як одиниця виміру у обліку та відповідних первинних документах (для послуг – це акти). Інакше слід застосовувати виключно ті одиниці виміру, які зазначено в КСПОВО (зокрема, «гривня», яка є в цьому Класифікаторі).

 

Щодо виправлення помилки в ПН та РК

Із відповіді незрозуміло, яка одиниця виміру послуг відображалася в актах про їх надання, але, оскільки постачальник погодився замінити «гривня» на «послуга», то припустимо, що саме така одиниця виміру, тобто, «послуга», зазначалася і в акті наданих послуг.

Для того, щоб замінити одиницю виміру, постачальнику треба було скласти РК до такої ПН (відповідно до п. 192.1 ПКУ). В цьому РК за аналогією до рекомендацій податківців, наведених у «ЗІР» (категорія консультації 101.17), в одному рядку повторюють рядок із помилковою одиницею виміру, але зі знаком «мінус» у графі 7 «зміна кількості, об’єму, обсягу (-) (+)», а в другому рядку вказують правильну інформацію про послугу, зокрема, і  одиницю виміру, зі знаком «плюс» у графі 7 та із тими самими сумами кількості, ціни й обсягу без ПДВ товару (послуги).

В такому випадку графа 1 РК, в якій зазначається №з/п рядка податкової накладної, що коригується заповнюється двічі по кожному з рядків, які виправляють помилку в одиниці виміру.

Якщо при складанні цього РК постачальник помилково зазначив іншу суму, ніж була отримана передоплата і на яку треба було виписати ПН, то маємо справу із помилкою, зробленою при складанні вже РК, а не ПН. На жаль, порядку виправлення помилок в РК ПКУ та Порядок №1307 не містить. Але, на нашу думку, оскільки РК є додатком до ПН, то помилки у зв’язку із його складанням слід виправляти аналогічно.

Тобто, вважаємо, що після складання РК, первісно виписана ПН має вигляд такий, який вона мала при складанні, але із урахуванням виправлень, внесених помилковим РК. Якщо при цьому ПН має помилковий вигляд, треба ці помилки виправити, у порядку, зазначеному вище. Тобто, скласти новий РК, у якому збільшити суму ПН до правильного розміру (радимо це зробити, знову ж таки, методом «сторно», тобто скасувати неправильні рядки, зазначивши їх показники зі знаком «мінус», і зазначити рядки із вірною сумою зі знаком «плюс», тобто, позитивним значенням).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024929
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249095
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434