• Посилання скопійовано

Виправлення помилки в одиниці виміру, зазначеній в податковій накладній

Підприємство 16.08.2016 р. отримало часткову передоплату за послуги, на яку виписано податкову накладну (одиницю виміру зазначено «гривня»). Покупець вважає, що слід було зазначити одиницю виміру «послуга». При складанні розрахунку коригування помилково складено його на меншу суму. Як це виправити?

Запитання: Підприємство 16.08.2016 р. отримало часткову передоплату за послуги на суму 750 тис. грн. На цю суму була виписана податкова накладна, у якій як одиницю виміру було зазначено «гривня». Покупець вважає, що це невірно, і слід було зазначити одиницю виміру «послуга» (відповідно, у кількості в колонці 6 накладної, зазначити процентне співвідношення отриманої частки передоплати до загальної вартості послуги). Підприємство-постачальник з цим не погоджується, але при складанні розрахунку коригування було помилково складено його і зареєстровано в ЄРПН на 500 тис. грн. Як виправити цю помилку?

Відповідь: 

Щодо одиниці виміру в ПН

Податківці вже неодноразово надавали роз’яснення щодо того, яка одиниця виміру має зазначатися в ПН в разі надання послуг (з приводу цього навіть були внесені зміни в Порядок складання ПН).

Так, в листі від 26.05.2016 р. №11490/6/99-95-42-01-15 ДФСУ вказувала наступне.  Починаючи з 01.04.2016 р., податкова накладна складається за формою та в порядку, затвердженими наказом МФУ від 31.12.2015 №1307 (далі - Порядок №1307).

Відповідно до пункту 16 Порядку №1307 до граф 4 та 5 вносяться дані щодо одиниці виміру товарів/послуг. Графи 4 та 5 податкової накладної заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної.

У графі 4 зазначається умовне позначення відповідної назви одиниці вимірювання/обліку (українське), зазначеної у КСПОВО. У разі якщо товар/послуга, що постачається, має одиницю обліку, яка відсутня у КСПОВО (а саме це стосується такої одиниці виміру, як «послуга»!), у графі 4 зазначається умовне позначення одиниці вимірювання таких товару/послуги, яке використовується для обліку та відображається у первинних документах;

У графі 5 зазначається код відповідної одиниці вимірювання/обліку, зазначений у КСПОВО.  У разі, якщо в графі 4 зазначено умовне позначення одиниці виміру, яка відсутня в КСПОВО, графа 5 не заповнюється.

Тобто, в ПН може зазначатися будь-яка умовна назва одиниці виміру, зокрема, і «послуга», але лише в тому випадку, якщо саме вона зазначається як одиниця виміру у обліку та відповідних первинних документах (для послуг – це акти). Інакше слід застосовувати виключно ті одиниці виміру, які зазначено в КСПОВО (зокрема, «гривня», яка є в цьому Класифікаторі).

 

Щодо виправлення помилки в ПН та РК

Із відповіді незрозуміло, яка одиниця виміру послуг відображалася в актах про їх надання, але, оскільки постачальник погодився замінити «гривня» на «послуга», то припустимо, що саме така одиниця виміру, тобто, «послуга», зазначалася і в акті наданих послуг.

Для того, щоб замінити одиницю виміру, постачальнику треба було скласти РК до такої ПН (відповідно до п. 192.1 ПКУ). В цьому РК за аналогією до рекомендацій податківців, наведених у «ЗІР» (категорія консультації 101.17), в одному рядку повторюють рядок із помилковою одиницею виміру, але зі знаком «мінус» у графі 7 «зміна кількості, об’єму, обсягу (-) (+)», а в другому рядку вказують правильну інформацію про послугу, зокрема, і  одиницю виміру, зі знаком «плюс» у графі 7 та із тими самими сумами кількості, ціни й обсягу без ПДВ товару (послуги).

В такому випадку графа 1 РК, в якій зазначається №з/п рядка податкової накладної, що коригується заповнюється двічі по кожному з рядків, які виправляють помилку в одиниці виміру.

Якщо при складанні цього РК постачальник помилково зазначив іншу суму, ніж була отримана передоплата і на яку треба було виписати ПН, то маємо справу із помилкою, зробленою при складанні вже РК, а не ПН. На жаль, порядку виправлення помилок в РК ПКУ та Порядок №1307 не містить. Але, на нашу думку, оскільки РК є додатком до ПН, то помилки у зв’язку із його складанням слід виправляти аналогічно.

Тобто, вважаємо, що після складання РК, первісно виписана ПН має вигляд такий, який вона мала при складанні, але із урахуванням виправлень, внесених помилковим РК. Якщо при цьому ПН має помилковий вигляд, треба ці помилки виправити, у порядку, зазначеному вище. Тобто, скласти новий РК, у якому збільшити суму ПН до правильного розміру (радимо це зробити, знову ж таки, методом «сторно», тобто скасувати неправильні рядки, зазначивши їх показники зі знаком «мінус», і зазначити рядки із вірною сумою зі знаком «плюс», тобто, позитивним значенням).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024515
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252