• Посилання скопійовано

Постачання товарів, звільнених від оподаткування, до дати реєстрації платником ПДВ

Підприємство, що не було платником ПДВ, у 2015 р. постачало товари, звільнені від ПДВ. Загальний обсяг операцій перевищив 1 млн грн. Чи треба було реєструватися платником ПДВ? Чи нараховувати податкові зобов’язання, якщо при придбанні товарів для госпдіяльності податковий кредит не формувався?

Запитання: Підприємство, що не було зареєстровано платником ПДВ, протягом 2015 р. здійснювало операції з постачання товарів, звільнених від оподаткування (зерно). В жовтні 2015 р. загальний обсяг операцій підприємства перевищив 1 млн грн. Чи необхідно було підприємству реєструватися платником ПДВ? Чи слід нараховувати податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу, якщо при придбанні товарів для забезпечення діяльності підприємства податковий кредит не формувався?

Відповідь

Для цілей оподаткування ПДВ відповідно до п. 180.1 ст. 180 розділу V Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) платником податку, зокрема, є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку.

Відповідно до п. 181.1 ст. 181 розділу V Податкового кодексу у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. грн. (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 розділу V цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої — третьої групи.

Згідно з розділами V та XX Податкового кодексу до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Відповідно до пунктів 183.1, 183.2 ст. 183 розділу V Податкового кодексу для здійснення реєстрації як платника податку особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто вищезазначеного обсягу оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг, повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника ПДВ за формою №1-ПДВ (далі — Заява).

У разі якщо останній день строку подання Заяви припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку вважається наступний за вихідним, святковим або неробочим робочий день (п. 183.6 ст. 183 розділу V Податкового кодексу).

Якщо особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала до контролюючого органу Заяву, вона несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника ПДВ без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування податку (п. 183.10 ст. 183 розділу V Податкового кодексу).

Правила формування податкового кредиту визначено ст. 198 Податкового кодексу, відповідно до п. 198.2 якої датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з банківського рахунку платника податку на оплату товарів/послуг;
  • дата отримання платником податку товарів/послуг.

Таким чином, якщо перша із зазначених подій відбулася до моменту реєстрації особи як платника ПДВ, суми податку, нараховані/сплачені під час такого придбання, не можуть бути включені до складу податкового кредиту.

Що стосується застосування п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу щодо нарахування податкових зобов’язань у зв’язку з використанням товарів/послуг, що використовуються платником ПДВ у звільнених від оподаткування операціях, то його положення можуть бути застосовано у тому разі, якщо при придбанні товарів/послуг було сформовано податковий кредит.

Отже, платник податку, який вчасно не  зареєструвався як  платник ПДВ та  здійснював до  дати його реєстрації операції з  постачання товарів/послуг, які згідно з  Податковим кодексом звільнено від  оподаткування, не  повинен нараховувати податкові зобов’язання згідно з  п.  198.5 ст.  198 цього Кодексу за  товарами/послугами, придбаними ним до  моменту його реєстрації платником ПДВ, оскільки за  операціями з  їх  придбання були відсутні підстави для  формування податкового кредиту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Джерело: Вісник. Офіційно про податки

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20248
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252