• Посилання скопійовано

Витрати підприємця на загальній системі оподаткування: заповнюємо Книгу доходів і витрат

Підприємець на загальній системі надає консультаційні послуги. Як правильно заповнити Книгу доходів і витрат?

ЗапитанняПідприємець на загальній системі надає консультаційні послуги. Як правильно заповнити Книгу доходів і витрат, а саме: 

1) в яку графу відносити понесені витрати на консультаційні послуги від інших підприємств; 

2) якщо спочатку отримано дохід, а витрати на послуги від інших організацій оплачені в інший день, коли доходу не було; 

3) якщо протягом місяця доходу не було, тільки понесено витрати - РКО банку, оренда, оплата ЄСВ за себе за попередні місяці?

Відповідь: ФОП на загальній системі оподаткування визначає об'єкт оподаткування за наслідками року. До уваги беруться два показники: дохід і витрати, потім визначається їх різниця. Якщо вона додатна, то це і буде чистим доходом підприємця, що оподатковується ПДФО та військовим збором.

Для права на визнання витрат потрібне одночасне виконання двох умов: документальне підтвердження та зв'язок із госпдіяльністю. Прямої вимоги, що витрати мають бути оплачені, у ст. 177 ПКУ немає. Проте, у Порядку ведення Книги доходів і витрат, затвердженому наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. №481, в поясненні до графи 5 згадується про документи, що засвідчують саме факт оплати товарів, робіт, послуг.

У рубриці ЗІР підкатегорія 104.05 на питання: “Як формується загальний оподатковуваний дохід та сума витрат ФОП на загальній системі оподаткування, а саме за касовим методом чи за першою подією?” надається відповідь, що для визначення загального оподатковуваного доходу застосовується касовий метод, а при визначенні витрат враховуються тільки ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату.

Тому, від себе рекомендуємо не створювати заборгованості з оплати постачальникам за отримані протягом року товари (роботи, послуги) на кінець звітного року.

Отже, у графі 5 Книги доходів і витрат зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов'язані з отриманим доходом.

Далі:

  • у графі 6 відображається сума понесених витрат (зокрема, на придбання послуг від інших осіб), які документально підтверджені та безпосередньо пов'язані з отриманням доходу. Це витрати, опис яких наведено в пп. 177.4.1 ПКУ. Тож, якщо ФОП, який надає консультаційні послуги, придбаває такі послуги у інших осіб (крім власних найманих працівників), він відображає їх у графі 6 книги;
  • у графі 7 відображається сума понесених витрат на оплату праці найманих працівників та зі сплати ЄСВ, нарахованого на суму такої оплати праці. Це витрати, опис яких наведено в пп. 177.4.2-177.4.3 ПКУ;
  • у графі 8 відображається сума решти понесених витрат – із наведених в запитанні. Саме тут відображатимуться витрати на РКО банку, оренду майна, сплату ЄСВ підприємцем «за себе» тощо (це витрати, зазначені в пп. 177.4.4 ПКУ). 

У «ЗІР», у відповіді на запитання "Чи враховуються при визначенні чистого річного оподатковуваного доходу ФОП на загальній системі оподаткування витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року за умови, що оплата витрат відбувається у наступному році?", податківці відповідають: при розрахунку чистого доходу фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування не враховує витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбувається у наступному. Такі витрати будуть враховані при обчисленні чистого оподатковуваного доходу у тому звітному періоді, коли їх фактично поніс платник податку.

Тож, якщо витрати понесені пізніше, ніж було отримано доходи, сума таких витрат буде відображена у графі 6 того звітного періоду, у якому вони будуть понесені (оплачені). При цьому важливо дотримуватись річного звітного періоду, адже об’єкт оподаткування ФОП на загальній системі оподаткування визначається за рік.

А ось якщо витрати були понесені раніше, ніж було отримано доходи, то, на думку податківців, їх відображення в Книзі залежить від виду таких витрат. Так, якщо ФОП не отримував протягом робочого дня дохід від підприємницької діяльності, при цьому поніс і витрати (крім витрат, зазначених у гр.6 та 7*) безпосередньо пов’язаних з одержанням доходу, вона має право зазначити такі витрати у гр. 5 та гр. 8 Книги.

Тож, нічого страшного, якщо доходи та деякі витрати протягом року підприємець визнає не одночасно, – це нормальна ситуація, головне, щоб за підсумками року в податковій декларації було відображено правильну загальну річну суму доходів і пов’язаних із їх отриманням витрат.

Якщо підприємець протягом звітного періоду не отримує доходів, а несе виключно витрати, це теж нормальна ситуація. Як свідчить роз’яснення податківців, відображати такі витрати в Книзі слід за принципом – витрати в графі 6 та 7 треба визнавати виключно за датою отриманого доходу, а витрати в графі 8 можна відобразити за датою їх фактичного понесення.

А ось відобразити їх в річній податковій декларації можна буде лише за умови, якщо такі витрати пов’язані із отриманням відображеного в ній доходу (або доходів, задекларованих у попередніх звітних періодах).

Також потрібно врахувати, що відповідно до пп. 177.5.1 ПКУ, в  редакції, яка діє з 01.01.2016 р., авансові платежі з ПДФО розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується. Отже, дата відображення доходів та витрат в Книзі у межах року не впливає на об'єкт оподаткування, але впливає на суму авансових платежів ФОП протягом року.   

________________________

* У «ЗІР», у відповіді на запитання «Чи заповнює ФОП на загальній системі оподаткування графу 7 Книги обліку доходів і витрат, якщо дохід у звітному місяці не отримувався?», податківці зазначають: якщо дохід у звітному місяці не отримувався фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування, то графа 7 «Сума витрат на оплату праці найманих осіб» Книги не заповнюється. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252