• Посилання скопійовано

Визначення мінімальної бази оподаткування ПДВ імпортованих товарів реалізованих в Україні

Підприємство імпортує паливо за різними цінами одного коду УКТЗЕД та одного виду, закупівельна ціна істотно відрізняється. Яку ціну для реалізації вважати мінімальною і як здійснити прив’язку до партій для оподаткування ПДВ? Чи є прив’язка до митної вартості?

Запитання: Підприємство імпортує паливо (скраплений газ) за різними цінами одного коду УКТЗЕД та одного виду, закупівельна ціна  істотно відрізняється. Яку ціну для реалізації вважати мінімальною та як здійснити прив’язку до партій для цілей оподаткування ПДВ? Чи є прив’язка до митної вартості, чи включати послуги брокера та митника до бази для розрахунку мінімальної ціни продажу?

Відповідь: Як визначено в п. 188.1 ПКУ базою оподаткування ПДВ при постачанні товарів/послуг є договірна ціна, яка повинна бути не нижчою ціни придбання таких товарів/послуг. Але ні нормами ПКУ, ні будь-якими іншими нормативними документоми не визначено поняття «ціни придбання».

З цього приводу існують дві думки. 

Перша, думка податківців, висловлена у листі МГУ ДФС – ЦО з ОВП від 26.10.2015 р. №23580/10/28-10-06-11, де податківці зазначають, що для товарів, що ввозяться (імпортуються) на митну територію України, визначення бази оподаткування і здійснення перерахунку іноземної валюти у валюту України проводиться відповідно до п. 190.1 ПКУ. Для операцій з постачання імпортованих товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, база оподаткування визначається відповідно до п. 188.1 ПКУ

Таким чином, можна вважати, що «ціною придбання» є договірна (контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III Митного кодексу України від 13 березня 2012 року  №4495-VI (далі - МКУ), з урахуванням мита та акцизного податку, що підлягають сплаті і включаються до ціни товарів. При цьому послуги брокера можуть бути включені до митної вартості імпортованого товару (п. 10 ст. 58 МКУ).

Друга думка має суто бухгалтерську направленість. Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Порядку №21, підставою для самостійного обчислення суми податкового зобов’язання, яка зазначається в податковій звітності, є дані, які відповідають бухгалтерському та податкового обліку. А, відповідно до п. 2 ст.3 Закону №996-ХІV, податкова та інша види звітності ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку. 

Так, згідно з п. 8 П(С)БО 9, придбані запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Так, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат, а саме з договірної ціни, суми ввізного мита, акцизного податку, ТЗВ та інших витрат (саме до таких інших витрат належать послуги брокера та включаються до первісної вартості придбаного товару).

Відповідно до вищенаведеного, що бухгалтерська первісна вартість, що договірна (контрактна) вартість не нижче митної вартості (відповідно до п.190.1 ПКУ),  майже (хоча і не повністю) ідентичні ціні придбання. Загалом, якщо вважати ціну придбання сумою, сплаченою постачальнику, то це буде найбільш правильним визначенням для цього терміну. Найбільш правильним, але визначити цю вартість при великій кількості товару нелегко. Тому, на нашу думку (і, як зазначено вище), на думку податківців, простіше не вести додаткову аналітику, а скористатися вже існуючими даними бухобліку. Який шлях вибрати, вирішувати підприємству – платнику ПДВ. 

Тепер щодо визначення відношення ціни придбання тої чи іншої партії товару до договірної ціни продажу. На жаль, ПКУ не визначено жодного напряму щодо практичного використання п. 188.1 ПКУ. А на практиці ціна придбання не ідентична собівартості реалізованого товару, насамперед тому, що при вибутті запасів використовуються різні методи їх оцінки (п. 16 П(С)БО 9). Навіть такий точний метод, як оцінка за середньозваженою собівартістю проводиться щодо кожної одиниці запасів діленням сумарної вартості залишку таких запасів на початок звітного місяця і вартості одержаних у звітному місяці запасів на сумарну кількість запасів на початок звітного місяця і одержаних у звітному місяці запасів. Тобто, мова все ж йде про усереднену вартість одиниці товару, а не про фактичну вартість її придбання. 

У зв’язку з невизначеністю в законодавстві цих норм, можемо порекомендувати для підтвердження співвідношення ціни придбання та ціни продажу до  облікової політики підприємства додати інформацію щодо методів, за якими здійснюється надходження (формування ціни придбання) та реалізація товару для цілей оподаткування ПДВ. Якщо, при реалізації товару підприємство буде користуватися бухгалтерськими методами вибуття, то необхідно виважено підійти для обирання методу оцінки, який також буде зафіксований в обліку політики підприємства. І відповідно організувати аналітичний облік цих операцій. Також, буде не зайвим звернутись за письмовою консультацією до ДФС (щоб контролюючий орган погодився з тим чи іншим, обраним підприємством, методом розрахунку ціни придбання з метою оподаткування ПДВ).

Приклад. Підприємство А імпортує товар (для спрощення вплив курсових різниць не розглядаємо).

 Згідно облікової політики підприємства для цілей оподаткування ПДВ визначено:

- ціну придбання вважати бухгалтерську первинну вартість (митна вартість, згідно п.190.1 ПКУ, та бухгалтерська вартість співпадають); 

- при реалізації товару використовувати метод ФІФО. 

Підприємство отримало 2 партії товару та ціна придбання склала:

1) 01.03.2016 р. – 200 грн за 10 шт.,

2) 05.03.2016 р. – 250 грн за 10 шт. 

10.03.2016 р. підприємство реалізувало 18 шт. товару по ціні 220 грн без ПДВ. 

Розглянемо проведення в таблиці.

№з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, тис. грн

Коригування фінрезультату до оподаткування*

Дебет

Кредит

Збільшення

Зменшення

1.

Імпорт товару 01.03.2016 р. (10 шт. х 200 грн)

28

632

2 000

-

-

2.

Імпорт товару 05.03.2016 р. (10 шт. х 250 грн)

28

632

2 500

-

-

3.

Реалізація 10.03.2016 р. (18 шт. х 220 грн без ПДВ). Ціна з ПДВ 264 грн за шт.

361

702

4 752

-

-

4.

Нараховані ПЗ з ПДВ

702

641/ПДВ

792

-

-

5.

Списана собівартість товару (10 шт. х 200 грн = 2000 грн + шт. х 250 грн = 2000 грн)

902

281

4 000

-

-

Таким чином, для першої партії ціна придбання буде дорівнювати 200 грн, а договірна ціна без урахування ПДВ 220 грн. Оскільки договірна ціна більша за ціну придбання, донараховувати ПДВ за першою партією імпортованих товарів не потрібно. 

Для другої партії ціна придбання дорівнює  250 грн, а договірна ціна без урахування ПДВ 220 грн. Оскільки договірна ціна менша за ціну придбання, тому потрібно скласти додаткову ПН на суму (250 - 220) х 8 х 1,2 = 288 грн з ПДВ.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20249
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024494
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024252