• Посилання скопійовано

Рекламні заходи на підприємстві: що ПДВ?

Підприємство в лютому 2016 р. провело рекламну акцію із роздачею подарункових сертифікатів та зразків продукції. Підставою для цього є наказ керівництва на проведення акції, кошторис та окремий документ, де чітко визначені умови роздачі. Чи потрібно нараховувати ПЗ з ПДВ?

Товари і послуги, придбані для проведення рекламних заходів (в тому числі для безкоштовного розповсюдження), використовуються в операціях, пов'язаних з отриманням доходів. Це означає, що такі товари і послуги купуються для використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такого платника податків. Отже, суми ПДВ, сплачені при придбанні товарів і послуг для проведення таких заходів, відносяться до НК такого платника ПДВ, та при здійсненні ним таких операцій (в тому числі з безоплатного розповсюдження товарів і послуг в рекламних цілях) ПЗ за п. 198.5 НКУ не нараховуються*.

Але з 01.01.2015 р. база нарахування ПЗ з ПДВ при постачанні товарів, послуг, необоротних активів не обмежується виключно договірною ціною і не може бути меншою за інші показники, передбачені другим абзацом п. 188.1 ПКУ. Тож при безкоштовній роздачі зразків продукції актуальним є ще одне питання: чи буде безкоштовна роздача товарів (буклетів, флаєрів, зразків, подарунків і сувенірів) на такому заході постачанням для цілей оподаткування ПДВ?

Згідно з пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів — це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару. Постачанням товару вважається також, зокрема, безоплатна передача матеріальних активів іншій особі, якщо платник податків мав право при придбанні зазначеного майна на віднесення сум ПДВ до ПК (абз. 6 пп. 14.1.191 ПКУ). Отже, маємо ще одну підставу для визнання ПЗ з ПДВ — постачання, хоча і безоплатне, таких товарів.

Тому, відповідно до абз. 2 п. 188.1 ПКУ, базою для нарахування ПЗ є не договірна ціна (яка при безоплатній роздачі дорівнює нулю), а: ціна придбання — для товарів, звичайна ціна — для власної продукції і балансова (залишкова) вартість за даними бухобліку станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції — для необоротних активів.

Продавець повинен при безоплатній роздачі скласти дві ПН: одну — на нульову суму на покупця (якщо він не платник ПДВ, то така ПН залишається в постачальника), а іншу — на суму, розраховану виходячи з нижньої межі у визначенні бази для оподаткування, зазначеної у другому абзаці п. 188.1 ПКУ.

Приклад. Підприємство — виробник косметики організувало презентацію нової лінійки продукції своїм партнерам-клієнтам з метою збільшення обсягів продажів (належне документальне підтвердження є). Для організації заходу було орендовано приміщення, у якому, згідно плану рекламного заходу, була здійснена презентація нової лінійки товарної косметичної продукції (його переваг) і представлена нова модель просування даної лінійки. Під час заходу було роздано безкоштовно зразки товарів. Звичайна продажна вартість таких товарів — 8000 грн без ПДВ.

Оскільки є документальне оформлення рекламного заходу, то вартість безкоштовно розданих товарів в рекламних цілях відноситься до складу витрат господарської діяльності, отже, ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ за такими видатками не нараховуються. Але скласти та зареєструвати дві ПН (одну виходячи з нульовою ціни, а другу виходячи зі звичайних цін) на таку безкоштовну поставку матеріальних активів доведеться. Таким чином, підприємство-виробник має визнати в місяці проведення рекламної роздачі ПЗ на суму 8000 х 20% = 1600 грн.

_______________________

* Див. також роз'яснення в ЗІР, в підкатегорії 101.16, відповідь на запитання: «Чи має право платник ПДВ віднести до податкового кредиту суму ПДВ за товарами/послугами, придбаними для проведення рекламних заходів, та чи потрібно такому платнику податку нараховувати зобов'язання у разі їх безоплатного розповсюдження, якщо вартість придбаних для рекламних цілей товарів/послуг включається до вартості товарів/послуг, які постачаються таким платником в оподатковуваних ПДВ операціях?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Чи нараховувати ПДВ на супутні послуги при міжнародних перевезеннях?
    Для виконання контракту на перевезення організація залучає послуги сторонніх організацій згідно з договором субпідряду. У міжнародному перевезенні згідно з CMR послуга оподатковується за ставкою 0% ПДВ, але до перевезення додаються супутні витрати на оформлення негабаритних дозволів та супроводу по території Польщі. Ця послуга перевиставляється клієнту. Чи оподатковується вона ПДВ, якщо вона надана субпідряднику на території Польщі та чи потрібно нарахувати 20% ПДВ при перевиставлені таких послуг?
    Сьогодні 15:226
  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202427
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024260