• Посилання скопійовано

Податковий кредит за запізнілою податковою накладною

Як правильно підрахувати проміжок у 365 днів, щоб мати можливість включити до складу податкового кредиту з ПДВ податкову накладну, отриману із запізненням?

Найголовнішим документом в обліку ПДВ, безумовно, є податкова накладна. Суми ПДВ, зазначені у цьому документі (з дотриманням інших вимог, установлених у ст. 198, 201 тощо), дають право платнику ПДВ — покупцю на податковий кредит, який спричинює зменшення суми податку до сплати. Але трапляється, що на момент складання декларації з ПДВ покупець не має на руках податкової накладної від постачальника або податкова накладна складена з порушеннями. У цьому разі покупці не відображають суми ПДВ у складі ПК (до речі, правомірно, керуючись нормою п. 198.6 ПКУ). 

Якщо покупцю — платнику ПДВ дуже потрібен податковий кредит з ПДВ за операцією з придбання товарів/послуг, а податкової накладної, складеної згідно з вимогами чинного законодавства, постачальник йому не надав, то такий покупець може скористатися правом, установленим п. 201.10 ПКУ. А саме: подати скаргу на такого постачальника (за формою додатка Д8 до декларації з ПДВ (1)) та включити суму сплаченого йому ПДВ до податкового кредиту на підставі первинних документів, які підтверджують факт придбання або оплати. Копії таких документів слід надати податківцям у строки, встановлені для подання такої декларації з ПДВ.

Але є причина, через яку платник ПДВ цілеспрямовано не відносить суми податку до податкового кредиту, — щоб уникнути від'ємного показника за результатом податкового періоду. Проте невідображення відповідних сум сплаченого (нарахованого) ПДВ при придбанні товарів/послуг не завжди означає, що втрачається право на податковий кредит за такими сумами.

Відповідно до п. 198.6 ПКУ, платник податку — покупець має право скористатися податковою накладною, отриманою із запізненням, протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної (2). При цьому доводити, що податкова накладна була отримана саме із запізненням, платнику ПДВ — покупцю не треба.

Як рахується зазначений 365-денний строк? Звісно, у календарних днях. Наприклад, строк у 365 к. д. за ПН, виписаною 03.06.2013 р., закінчується 02.06.2014 р., і таку ПН можна включити до декларації з ПДВ за червень 2014 року. А ось ПН, дата якої — 01.06.2013 р., вже не може бути включеною до звітного періоду червня 2014 року, тому що термін 365 к. д. з дати виписки закінчується 31.05.2014 р.

Проте платнику ПДВ у цьому разі слід звернути увагу на такі два моменти:

1) на думку податківців, викладену в УПК №127 (затверджена наказом ДПСУ від 16.02.2012 р. №127, див. «ДК» №11/2012), якщо податкова накладна була включена до реєстру отриманих податкових накладних (далі — Реєстр) звітного періоду, в якому виникало право на податковий кредит, але з будь-яких причин не була відображена в декларації з ПДВ за цей період, така податкова накладна відображається у складі податкового кредиту лише через уточнюючий розрахунок (3) за той звітний період, в якому вона була включена до Реєстру та помилково не включена до декларації з ПДВ. Зауважимо, що це може стати наслідком подання кількох уточнюючих розрахунків. Адже якщо за рахунок такого виправлення зміниться значення рядка 24 і таке значення у майбутніх звітних періодах впливає на значення рядка 25 чи рядка 23, відповідно до п. 5 розділу VI Порядку №678 (4), розрахунок із відповідним уточненням слід подавати за кожен звітний період;

2) якщо податкова накладна отримана у періодах, наступних за періодом, у якому її виписано, вона включається до Реєстру та до декларації з ПДВ у тому звітному періоді, на який припадає дата отримання такої накладної. Таку податкову накладну відображають ось як: у Реєстрі в розділі ІІ у графі 2 зазначають дату її фактичного отримання, у графі 3 — дату її складання постачальником. У декларації з ПДВ, за умови використання придбаного товару/послуг в оподаткованих ПДВ операціях у межах господарської діяльності, запізнілу податкову накладну відображають у загальному значенні рядка 10.1 та у відповідному рядку розділу ІІ додатка 5, у колонці 3 якого зазначають період складання податкової накладної (відповідно до зазначеного у графі 3 розділу ІІ Реєстру).

Насамкінець зауважимо, що дозвіл на включення (з дотриманням терміну у 365 к. д. з дати складання) до складу податкового кредиту сум ПДВ, підтверджених податковими накладними, не стосується решти документів, які підтверджують сплату покупцем або імпортером ПДВ. А це означає, що вчасно не включені суми податку за операціями ввезення на митну територію України товарів (див. п. 198.2 ПКУ), які підтверджуються митними деклараціями, або суми ПДВ, зазначені у документах-замінниках (див. п. 201.11 ПКУ), не можна відносити до ПК за аналогією з п. 198.6 ПКУ — протягом 365 к. д.

--1--

Затверджена наказом Міндоходів від 13.11.2013 р. №678.

--2--

Платники податку, які застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку (останній абзац п. 198.6 ПКУ).

--3--

Форма уточнюючого розрахунку затверджена наказом Міндоходів від 13.11.2013 р. №678.

--4--

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Міндоходів від 13.11.2013 р. №678.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024462
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245