• Посилання скопійовано

Спецрежимники-експортери вправі отримувати бюджетне відшкодування ПДВ

Чи мають підприємства — виробники сільгосппродукції, які перебувають на спецрежимі з ПДВ та є експортерами, право на бюджетне відшкодування з ПДВ? І якщо так, то як відобразити суму такого бюджетного відшкодування в декларації з ПДВ?

Спеціальний режим з ПДВ, установлений для сільгоспвиробників, регулюється ст. 209 ПКУ. Так, згідно з п. 209.3 ПКУ, якщо сума ПДВ, сплачена (нарахована) сільгосппідприємством постачальникові на вартість виробничих чинників (див. пп. 209.15.1 ПКУ), перевищує суму податку, нараховану за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, то різниця між такими сумами не підлягає бюджетному відшкодуванню та зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Проте, згідно з п. 209.4 ПКУ, при вивезенні сільгосптоварів у митному режимі експорту сільгосппідприємство — виробник таких товарів/послуг має право на бюджетне відшкодування ПДВ, сплаченого (нарахованого) постачальникам товарів/послуг, вартість яких включається до складу виробничих чинників. Таке відшкодування здійснюється у загальному порядку.

Зазначені норми вимагають від сільгоспвиробника окремого обліку податкового кредиту з ПДВ, що стосується експортних операцій. Тож проаналізуймо, як відбуваються такий облік і відображення податкового кредиту з ПДВ у декларації на практиці.

Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міндоходів України від 13.11.2013 р. №678 (далі — Порядок №678). Форма декларації як для тих, хто подає її на загальних підставах, так і для тих, хто подає її щодо діяльності у межах спецрежиму з ПДВ, є однаковою. Проте щодо діяльності на загальних підставах декларація подається з відміткою «0110» (далі — декларація 0110), а сільгоспвиробники-спецрежимники подають за тією самою формою декларацію з відміткою «0121» (далі — декларація 0121). При цьому спецрежимники зобов'язані подавати обидва види декларації, незалежно від того, чи здійснювали вони в звітному періоді відповідні види діяльності.


 

У рядку 1 розділу І декларації платник ПДВ відображає обсяг постачань, здійснених на митній території України. У декларації 0110 спецрежимник показує лише ті операції з постачання, на які не поширюється спецрежим (за їх наявності), а спецрежимні операції — в рядку 1 розділу І декларації 0121.

Оскільки в цьому випадку йдеться про проведення у звітному періоді операцій з експорту сільгосппродукції, то спецрежимник відображає такий експорт у рядку 2.1. При цьому Порядок №678 не встановлює, в якій саме декларації спецрежимник повинен відобразити такий експорт. На наш погляд, виходячи з норми абз. 2 п. 3 ч. 3 розділу V Порядку №678, логічно це зробити в декларації 0121. Не забуваймо і про те, що якщо декларування такого експорту здійснювалося на митниці на паперових носіях, то у терміни подання декларації з ПДВ, в якій заповнено рядок 2.1, потрібно подати до ДПС, до якої подано таку декларацію, примірник декларанта.

Щодо податкового кредиту, то його також показують у деклараціях окремо: той, що виник не за спецрежимними операціями, — в декларації 0110, а спецрежимний — у декларації 0121. Але той податковий кредит, який стосується експортних операцій, оскільки сільгоспвиробник має право на його бюджетне відшкодування, фіксують в обох деклараціях! При цьому коригують податковий кредит у порядку, встановленому підпунктом 6 п. 1 розділу V Порядку №678.

Спочатку такий податковий кредит відображають лише в рядку 10.1 декларації 0121. Проте потім відбувається ось що.

У рядку 16.3 обох декларацій проставляють суми ПДВ, включені до податкового кредиту за операціями сільгосппідприємств з вивезення сільгосппродукції в митному режимі експорту, проте з різними знаками. Значення цього рядка переносять із рядка 16.3 декларації 0121 до рядка 16.3 декларації 0110. Таким чином, у рядку 16.3 декларації 0110 з'являється додатне значення такого податкового кредиту, а в рядку 16.3 декларацій 0121 це саме значення відображають зі знаком «-».

Суму ПДВ у рядку 16.3 показують згідно з бухгалтерською довідкою, в якій така сума розраховується виходячи з фактично сплаченої (нарахованої) постачальникам товарів/послуг, вартість яких була включена до складу виробничих чинників, за рахунок яких сформовано податковий кредит за сільськогосподарськими товарами (супутніми послугами), вивезеними в митному режимі експорту (тобто того експорту, який було відображено у рядку 2.1 декларації 0121).

Бухгалтерська довідка має бути складена згідно з податковими накладними, митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ПКУ, які є підставою для нарахування сум податку, що належать до податкового кредиту, з урахуванням норм пункту 198.6 ПКУ, і містити вичерпний їх перелік.

Типової форми такої довідки не встановлено, бо вона може бути оформлена в довільній формі. Не передбачено й обов'язку подання такої довідки разом із декларацією, а тому вона залишається у платника ПДВ та зберігається ним у загальному порядку зберігання документів, на підставі яких складаються податкові декларації (див. п. 44 ПКУ).

Далі, якщо сума податкового кредиту в декларації 0110 перевищує сумарне значення податкового зобов'язання звітного періоду, то сільгосппідприємство має право на бюджетне відшкодування ПДВ. Таке відшкодування відображають у рядку 23 декларації 0110 в загальному порядку.

У декларації 0121 унаслідок проведеного коригування податкового кредиту податкові зобов'язання збільшуються. Додатне значення податкового зобов'язання з ПДВ декларації 0121 (значення рядка 25.2) підлягає перерахуванню на спецрахунок сільгосппідприємства.

Якщо ж у декларації 0121 за наслідками поточного звітного (податкового) періоду платник податків визначив відІємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається в рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202416
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202413
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20242811
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202419
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024211