Дивлячись, для чого і для кого.
Згідно із чинним законодавством, ТТН є документом, який обов’язково має оформлюватися на кожне автотранспортне перевезення.
Так, частини першої та абзацу третього частини другої ст. 48 глави 8 розділу III Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред’являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Водночас п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу у внутрішньому сполученні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. №207 (далі - Перелік), визначено документи, які слід мати водію перевізника для надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах.
Отже, відповідно до Переліку під час здійснення вантажних перевезень автомобільними транспортними засобами водій поряд з іншими документами, необхідними для всіх видів перевезень, у випадку надання послуг з перевезення вантажу на договірних умовах повинен мати оформлену товарно-транспортну накладну.
Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, зареєстровані в Мін’юсті України 20.02.98 р. за №128/2568 (далі - Правила), визначають права, обов’язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників.
Відповідно до глави I Правил, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Отже, для водіїв і перевізників, які здійснюють перевезення, цей документ є обов’язковим. І без його наявності у водія/перевізника можуть виникнути неприємності від ДАІ. Але, наприклад, якщо товар було перевезено без проблем, чи можуть вони виникнути у майбутньому?
Однією з функцій ТТН є підтвердження факту перевезення. Отже, наприклад, якщо товар доставляється за рахунок продавця, це його збутові витрати, які, крім акту наданих стороннім перевізником робіт, обов’язково підтверджуються ТТН. Підтверджує ТТН і витрати, понесені у звязку із доставкою товарів покупцю в разі, якщо ці товари перевозив службовий транспорт продавця. Якщо ж товари перевозив сам покупець, то витрати, понесені ним при цьому, теж мають бути підтверджені ТТН.
Але ось підтверджувати факт продажу/придбання товарів ТТН не повинна, якщо наявна видаткова накладна або інший документ, який свідчить про факт відвантаження товару покупцем. Не належить ТТН і документом, який має підтверджувати право покупця на податковий кредит з ПДВ. Про це Міндоходів України чітко зазначив у своєму листі від 19.09.2013 р. N 11569/6/99-99-22-01-03-15/1128.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити