• Посилання скопійовано

Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?

Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?

Якщо кошти, що отримані Спілкою від споживчих товариств, не є оплатою за послуги Спілки таким товариствам, то вони повинні розглядатись як членські внески. Мета сплати таких внесків – забезпечення статутної діяльності Спілки і вони не ідентифікуються як плата за якісь конкретні послуги Спілки товариствам. В обліку Спілки такі кошти розглядаються як цільове фінансування.

При розрахунку загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з ПКУ, для визначення необхідності обов’язкової реєстрації платником ПДВ потрібно враховувати значення термінів «постачання товарів» та «постачання послуг».

З приводу членських внесків та ПДВ податківці висловлювалися ще у 2012 році і пізніше, при цьому їхня думка залишається сталою: 

  • членські внески від підприємств - учасників корпорації, які отримує корпорація у вигляді грошових коштів, не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ. Це пояснюється тим, що такі внески не є оплатою операцій з постачання товарів чи послуг (лист ДПСУ від 13.02.2013 р. №2231/6/23-50.01-14);
  • оскільки кошти, сплачені громадській організації у вигляді членських внесків, не є оплатою поставлених товарів/послуг, то при їх отриманні у сумі, що перевищує 300 тис. грн (зараз це 1 млн грн), громадська організація не підлягає обов’язковій реєстрації платником ПДВ -  див. тут;
  • внески, що надходять у вигляді грошових коштів на банківський рахунок об'єднання від власників приміщень на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності об'єднання не є оплатою операцій з постачання товарів чи послуг. Відповідно такі внески не підпадають під об'єкт оподаткування ПДВ – див. тут

Відповідно до пп. 181.1 ПКУ  з метою обов’язкової реєстрації платником ПДВ враховуються операції з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ. До цього обсягу включаються:

  • оподатковувані операції за ставками 20%, 14%, 7%, 0% відповідно до розділів V та ХХ ПКУ;
  • операції,  звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до розділів V та ХХ ПКУ.

Операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, не враховуються з метою визначення обсягу операцій для обов’язкової реєстрації платником ПДВ.

В цьому випадку кошти, сплачені Спілці  у вигляді «внутрішньогосподарських відрахувань», які по суті є членськими внесками учасників Спілки, не є оплатою поставлених товарів/послуг. Тому при їх отриманні в сумі, що перевищує 1 млн грн,  Спілка не зобов’язана реєструватися платником ПДВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як відобразити отримання коштів через еквайринг або від фінустанови та визнати дату ПЗ з ПДВ?
    Підприємство – платник ПДВ приймає платежі від населення через еквайринг та інші фінансові установи, з якими укладено договори на прийом платежів без відкриття рахунку. Кошти зараховуються на рахунок підприємства за вирахуванням комісії еквайєра або фінустанови. Наприклад, фізична особа заплатила 240 грн, а зараховано 235 грн. Як відобразити цю операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    29.10.202451
  • Чи коригувати ПДВ при викупі векселя з дисконтом?
    ТОВ придбало товар на 100000 грн, в т.ч. - ПДВ. ПДВ віднесено до складу ПК. Згодом ТОВ видало простий вексель в рахунок погашення заборгованості за отриманий товар на 100000 грн. Через рік ТОВ викупає у третьої особи за договором купівлі-продажу свій вексель за 20000 грн і погашає його. Таким чином, виникає дохід 80000 грн. Чи є підстави вважати, що ТОВ на 80000 грн безоплатно отримало товар, у заборгованість за який видано вексель? Чи треба коригувати ПК?
    29.10.202422
  • Чи складати ПН, якщо імпортні товари повертаються виробнику для гарантійного ремонту?
    Товар був придбаний у нерезидента і ввезений в Україну. Згодом знадобився гарантійний ремонт, який виконав інший нерезидент – виробник товару. Товар експортували нерезиденту-виробнику в режимі реекспорту, характер угоди в МД 049. Гарантійний ремонт був безкоштовний. Виробник повернув відремонтований товар вчасно, характер угоди за імпортом 041. Чи потрібно складати ПН на експорт та на імпорт цього товару і відображати в декларації з ПДВ?
    25.10.202424
  • Які наслідки, якщо не подати заяву про обов’язкову реєстрацію платником ПДВ?
    ФОП – платник ЄП ІІ групи, працював з 01.01.2024 по 30.06.2024 р. Річний ліміт доходу був використаний, тому ФОП перейшов на загальну систему і призупинив діяльність. 14.10.2024 р. зателефонували податківці і сказали, що ФОП повинен зареєструватися платником ПДВ. 01.07.2024 р. на рахунок надійшли еквайрингові кошти за чеками РРО від 30.06.2024 р. Контролери вимагають виписки банку з 01.07.2024 р. і по сьогоднішній день. Що робити ФОПу?
    25.10.20246193
  • Чим відрізняється тип причини невидачі ПН покупцю "04" від типу причини "13"?
    Чи є суттєва різниця між ПН/РК з типом причини "04" та "13" (крім граф заповнення)? У яких випадках їх застосовують?
    18.10.2024938