• Посилання скопійовано

Послуги надані нерезиденту, а споживач резидент: що з ПДВ?

ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем нерезиденту. В контракті зазначено, що технічний проєкт виконується для резидента (2) за його адресою перебування. Нерезидент контролює виконання умов, приймає послуги, здійснює оплату послуг та підписує документи. Чи буде оподатковуватися ПДВ ця операція?

Спочатку визначимо функції кожного учасника договору.

ТОВ-резидент (1) надає інформаційні та консультаційні послуги у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем.

Резидент (2) – споживач послуг.

Нерезидент – посередник, що забезпечує контроль та приймає послуги.

Нерезидент від свого імені вчинив правочин на користь резидента (2). Договір про постачання послуг укладено між резидентом (1) та нерезидентом на користь резидента (1). Так як договір не трьохсторонній, то між нерезидентом та резидентом (2) укладено посередницький договір (вірогідніше всього договір комісії).

Більш детально про посередницькі договори ми писали туттут і тут.

Часто в договорі з третьою стороною, в нашому випадку резидентом (1), не вказуються дані щодо отримувача послуг. Але якщо ці дані зазначено, то вони є інформаційними, трьохсторонніх правочинів тут немає, адже передати технічний проект резиденту (2) має саме нерезидент/посередник.

Операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ є об’єктом оподаткування ПДВ.

Місцем постачання послуг з розроблення та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. 186.3 ПКУ).

Тобто в наведеній ситуації це місце реєстрації нерезидента/посередника. Якщо це місце за межами України, то об’єкта оподаткування ПДВ не буде. Проте, при передачі технічного проекту нерезидентом/посередником резиденту (2), резидент (2) повинен нарахувати зобов’язання з ПДВ, адже з його точки зору місце постачання послуг – Україна, це будуть послуги від нерезидента і при оплаті послуг нерезидента також необхідно буде сплатити податок на доходи нерезидента.

Зауважимо, що в даній ситуації об’єкт оподаткування ПДВ буде в будь-якому разі. Питання: у кого він виникає – у резидента (1) чи у резидента (2). Щодо наведених даних, то саме резидент (2) має задекларувати ПДВ при отриманні послуг від нерезидента. Та для себе резиденту (1) необхідно зрозуміти, чи є нерезидент в даному випадку посередником і як даний правочин оформлено.

Адже ситуація є неординарною та при запиті від ДПС ця інформація дозволить сформулювати обґрунтовану відповідь на запит.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.20248
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202424
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202439
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 796