Виходячи із умов запитання, платником ПДВ у складі декларації відповідного звітного періоду подавався додаток 1 - Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Д1) . Зрештою у такому додатку було допущено помилку, зокрема в таблиці 2 розділі ІІ, в якому коригується податковий кредит, неправильно зазначили індивідуальний податковий номер постачальника. Відразу зауважимо, що суть помилки не вплинула на показники декларації з ПДВ. Але під час камеральної перевірки, а саме співставлення даних контрагентів будуть розбіжності, і таку помилку у додатку 1 може бути виявлено контролюючим органом. Пам'ятайте, що додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною (п. 46.1 ПКУ). Як самостійно виправити виявлену помилку платнику ПДВ?
Якщо помилку виявлено після подання декларації з ПДВ за звітний період але до закінчення граничного терміну подання декларації з ПДВ за такий самий період, особа має право подати нову декларацію з виправленими показниками (п. 25 розділу ІІІ Порядку №1492). Подається нова декларація з урахуванням помилки. У шапції такої декларації та у додатку 1 у полі 01 буде помітка у рядку 012 “звітна нова” (“звітний новий”).
Якщо помилку платник ПДВ виявить після граничних термінів подання звіту, особа зобов'язана здійснити виправлення шляхом подання Уточнюючого розрахунку (далі, УР) у складі якого буде подано додаток 1 з поміткою “уточнюючий” (п. 1 розділу IV Порядку №1492). УР до такої декларації подається за формою, встановленою на дату подання УР. Зауважимо, що Порядком №1492 передбачено можливість подання уточнюючого розрахунку, як додатку до декларації або як самостійного документу.
Якщо платник ПДВ виправляє помилку через поточну декларацію, а саме через додаток УР, у шапці такого додатку робиться відмітка у відповідному полі 01 у графі 1 “додаток до декларації”. Крім того, у такому разі шапка самої декларації, поле 03, буде вказувати про звітний період, який виправляється. Наприкінці форми самої декларації з ПДВ також робиться відмітка про одночасне подання УР.
Якщо помилка виправляється через УР, як самостійний документ, про це буде свідчати відмітка у шапці УР у відповідному полі 01 у графі 2 “самостійний документ”. У полі 02 зазначається період подання УР а поле 03 відображає інформацію за який звітний період виправляються помилки.
Тепер щодо алгоритму виправлення додатку 1. Якщо виправлення помилки здійснюється у рядках поданої раніше декларації з ПДВ, до яких повинні додаватися додатки, до УР повинні бути також подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників (п. 8 розділу IV Порядку №1492). Зверніть увагу, за умовою запитання у показниках декларації помилки не має, помилка допущена у додатку 1, зокрема у податковому номері постачальника. Тому у самій декларації відповідного періоду жодних виправлень робити не потрібно. Але потрібно подати УР у складі якого буде “уточнюючий” додаток 1.
В УР у графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, який виправляється. У графі 5 проставляються показники із графи 4, адже показники декларації не уточнюються. Відповідно графа 6 УР буде порожня.
Для виправлення запису неправильно вказаного індивідуального податкового номеру постачальника в “уточнюючому” додатку 1:
- повторюється помилковий запис індивідуального податкового номера, при цьому вартісні показники сторнуються (вказуються з відповідним знаком “+” або “-”, залежно від збільшення або зменшення операції коригування);
- відображається правильний запис по операції з постачальником за звітний період, за який виправляється помилка. Запис здійснюється повністю (включаючи вартісні показники із відповідним знаком “+” або “-”);
- у підсумковому рядку “Усього...” відображається прочерк (при поданні звітності на паперових носіях) або він не заповнюється (при поданні звітності в електронному вигляді).
Якщо приміром платником ПДВ здійснювалось коригування ПК у бік зменшення, в “уточнюючому” додатку 1 здійснюється неправильний запис, у колонках 9 та 10 показники
відображаються зі знаком “+” (фактично помилковий запис анулюється) та одночасно проводиться вірний запис операції, де у колонках 9, 10 обсяг постачання та сума ПДВ буде зі знаком “-” (в результаті операцію коригування ПК відповідного контрагента буде відображено вірно), у підсумковому рядку “Усього...” прочерк (див. зразок).
Зразок. Виправлення помилки у додатку 1
Зверніть увагу, за умовами запитання, виправляється не помилка у показниках декларації з ПДВ, а лише додаток до неї. Тому виправлення додатку 1 у Реєстрі виданих та отриманих ПН платником ПДВ не відображається (звісно за умови, що там записи були здійснено вірно).
Шодо штрафних санкцій зазначимо, що у разі самостійного виправлення платником зазначеної помилки, фінансові санкції за ПКУ відсутні. Адже факту заниження податкового зобов'язання за нормами п. 50.1 ПКУ та п. 123.1 ПКУ не має .
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити