• Посилання скопійовано

Продаж медобладнання після закінчення карантину: що з ПДВ?

Під час карантину підприємство імпортувало медобладнання «Апарат УЗД з набором датчиків (назва моделі)», яке є в Переліку №224, а тому звільнялося від оподаткування ПДВ. За якою ставкою продавати це медобладнання зараз, після закінчення карантину? Чи можна за ставкою 7% згідно з пп. "в" пп. 193.1 ПКУ?

Додаткові умови:

Медобладнання ввезене згідно з Повідомленням МОЗУ про введення в обіг та експлуатацію окремих медичних виробів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров'я, згідно з пп. 2-4 Постанови №753 від 02.10.2013 р. Це повідомлення чинне до кінця строку придатності (роботи) апарату (така відповідь МОЗУ).

 

Оподаткування ПДВ операцій постачання під час карантину

В Переліку №224 є товар (медичний виріб) з кодом УКТ ЗЕД 9018120000 - Апарат УЗД з набором датчиків.

На період карантину діяла пільга за пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, якою звільнялися від оподаткування ПДВ операції імпорту та постачання на митній території України товарів, наведених в Переліку №224.

Але у зв’язку із закінченням карантину з 01.07.2023 р. зазначена пільга та Перелік №224 вже не діють.

Тому при постачанні зазначеного обладнання починаючи з 01.07.2023 р. скористатися звільненням від оподаткування за п. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ вже не можна.

 

Постачання за ставкою 7%

Відповідно до пп. "в" пп. 193.1 ПКУ ставка ПДВ 7% застосовується щодо операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.

Тобто, для застосування ставки 7% потрібно мати документ про відповідність вимогам відповідних техрегламентів.

Але, як зазначено у запитанні (див. додаткові умови), у підприємства немає документа про відповідність, а є тільки Повідомлення МОЗУ.

Як зазначається в пп. 2-4 Постанови №753, звільнення від оподаткування ПДВ, встановлене пп. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, дозволяється, якщо:

  • товари відповідають вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту; або 
  • на підставі повідомлення Міністерства охорони здоров’я про введення в обіг та/або експлуатацію окремих медичних виробів, стосовно яких не виконані вимоги технічних регламентів, але використання яких необхідне в інтересах охорони здоров’я.

Тобто, Повідомлення МОЗУ може застосовуватися тільки для потреб пільги за п. 71 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. 

І, на наш погляд, не може застосовуватися для потреб ставки 7% згідно з  пп. "в" п. 193.1 ПКУ.

Тому, на наш погляд, ставка ПДВ 7% не може застосовуватися в даній ситуації.

 

Звільнення від оподаткування за пп. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ

За нормами пп. 3 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ тимчасово, на період воєнного стану звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів без державної реєстрації та дозвільних документів щодо можливості ввезення на митну територію України, що призначені для використання закладами охорони здоров’я, учасниками антитерористичної операції, особами, що беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, за переліком та в обсягах, згідно з Переліком №1447.

В Переліку №1447 є такий виріб, як "Апарат ультразвукової діагностики". Причому обсяги постачання там не зазначені. Отже, пільга стосується постачання виробів в будь-яких обсягах.

З наведеного, на наш погляд, випливає, що якщо підприємство постачатиме наведений у запитанні Апарат УЗД з набором датчиків особам, які наведені в пп. 3 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, воно має застосовувати цю пільгу. Тобто, таке постачання звільнятиметься від оподаткування ПДВ.

З цього приводу в ІПК ДПСУ від 26.07.2023 р. №2113/ІПК/99-00-21-03-02-06 написано таке:

Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ до операцій з постачання медичних виробів на митній території України, застосовується за умови, що такі медичні вироби: 

  • призначені для використання у відповідних заходах, перерахованими у пункті 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ суб’єктами (у тому числі закладами охорони здоров'я). Інформація щодо цілей використання медичних виробів може бути зазначена у договорі на постачання таких медичних виробів, укладеному між постачальником та покупцем
  • включені до Переліку №1447.

При дотриманні таких умов операції Товариства з постачання медичних виробів на митній території України підлягають звільненню від оподаткування ПДВ.”.

Те саме читаємо в ІПК ДПСУ від 26.05.2023 р. №1280/ІПК/99-00-21-03-02-06. В цій останній ІПК уточнено:

"Щодо віднесення товару (ендопротезу кульшового суглоба) до категорії медичних виробів, які наявні у відповідному переліку, встановленому Кабінетом Міністрів України, ДПС рекомендує звернутися до Міністерства охорони здоров'я України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, зокрема здійснює нормативно-правове регулювання у сфері охорони здоров'я".

Тобто, якщо підприємство сумнівається, що наявний у нього виріб саме той, що названий у Переліку, воно може звернутися за роз’ясненням до МОЗУ.

Ще одне уточнення в ІПК ДПСУ від 18.05.2023 р. №1214/ІПК/99-00-21-03-02-06:

"Документів, що підтверджують правомірність застосування Режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого абзацом третім пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, нормами вказаного пункту ПКУ не визначено".

Тобто, ПКУ не визначає, яким чином підприємство має контролювати дотримання умов, визначених цим підпунктом. В ІПК, наведених вище, ДПС рекомендує встановити відповідну умову в договорі.

Але оскільки податкова служба в ситуації, яка розглядається, може мати іншу думку, для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024459
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245