• Посилання скопійовано

Імпорт та експорт програмної продукції: що з ПДВ?

ТОВ (резидент України) здійснює діяльність з постачання програмної продукції (ПП) в електронному вигляді (передача електронною поштою ключів для локальної активації ПП, або надання кодів доступу до ресурсів правовласника для використання через веб). Що з ПДВ при імпорті та експорті ПП?

До 01.01.2023 р. операції з постачання програмної продукції звільнялися від оподаткування згідно з пп. 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ. Тому ПДВ на такі операції не нараховувався. Але з 01.01.2023 р. пільга втратила чинність і зараз ПДВ нараховується в загальному порядку.

 

ПДВ при імпорті програмної продукції

Відповідно до пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування ПДВ є постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Щодо послуг надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об'єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, місцем постачання вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання (див. п. «а» п. 186.3 ПКУ).

Поряд з цим ПП в розглядуваній ситуації, на наш погляд, відноситься до електронних послуг (див. пп. 14.1.56-5 ПКУ). 

Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ, електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. 

Для таких послуг місцем постачання вважається місцезнаходження отримувача послуг (див. п. 186.3-1 ПКУ). 

Оскільки ТОВ є резидентом України і воно є отримувачем послуг, місце постачання розглядуваних послуг знаходиться на митній території України. Тому отримані від нерезидента послуги (імпорт послуг) є об’єктом оподаткування ПДВ. 

При отриманні таких послуг підприємство має нарахувати ПДВ за ставкою 20%.

Детально ПДВ-особливості при імпорті послуг ми розглядали тут: особливості складання податкової накладної, зразок такої накладної, дату, на яку слід складати податкову накладну, особливості відображення в декларації з ПДВ, відображення податкового кредиту. 

Причому ПДВ при імпорті послуг повинні нараховувати навіть неплатники ПДВ. Про особливості для таких неплатників також можна почитати за наведеним вище посиланням.

 

ПДВ при експорті програмної продукції

Про ПДВ-особливості при експорті послуг ми детально писали тут.

ПДВ нараховується платником ПДВ експортером, якщо місце постачання послуг знаходиться на митній території Україні. Але вище ми з’ясували, що в розглядуваній ситуації місце постачання знаходиться за місцезнаходженням отримувача послуг. У випадку з експортом послуг, коли отримувач є нерезидентом, місце постачання знаходиться за межами митної території України. Тож операція експорту ПП не є об’єктом оподаткування ПДВ. А тому ПДВ на таку операцію не нараховується.

У будь-якому разі, якщо підприємство не є платником ПДВ, воно не нараховує і не сплачує ПДВ з операцій експорту послуг.

 

Розглянемо, чи є постачання програмної продукції послугою, чи товаром

Таке постачання програмної продукції є з точки зору ПКУ є послугою. Тому й місце постачання визначається як для послуг. ПН складається як для постачання послуг, із заповненням колонки 3.3.

ДПС у консультаціях також розглядає такі операції як постачання послуг. Наприклад, у ЗІР (101.04) на запитання: «Чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з надання майнових прав інтелектуальної власності, створення за замовленням та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами?» — ДПС відповідає, що операція з постачання платником ПДВ резиденту майнових прав інтелектуальної власності, створення на замовлення та використання об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі за ліцензійними договорами, є об’єктом оподаткування ПДВ, бо місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх на митній території України. А в разі постачання нерезидентові операція не є об’єктом оподаткування ПДВ, бо місцем постачання таких послуг вважається місце постачання їх за межами митної території України.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202516
  • Списання безнадійної дебіторки: коригування ПДВ
    Підприємство списує безнадійну дебіторську заборгованість (аванс за непоставлений товар), що виникла у 2017 році. Податковий кредит за ПН на цей аванс був раніше задекларований. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати компенсуючі ПЗ за пп. 198.5 ПКУ чи подати уточнюючий розрахунок до декларації того періоду, коли було відображено податковий кредит?
    18.07.202530
  • Включення розблокованої податкової накладної до податкового кредиту через рік
    Податкова накладна, що була виписана 06.05.2024 р., своєчасно подана на реєстрацію (31.05.2024 р.), але її реєстрацію було зупинено, а згодом поновлено за рішенням комісії 20.09.2024 р. Чи можливо включити таку податкову накладну до складу податкового кредиту у червні 2025 року?
    18.07.2025261
  • Дата РК при поверненні авансу та товару
    23.06.2025 р. постачальник отримав від покупця кошти за запчастини на суму 27000 грн і постачальник виписав на цю дату ПН. Товари були відвантажені і отримані покупцем також 23.06.2025 р. Згодом з’ясувалося, що запчастини не підійшли і їх 27.06.2025 р. покупець повернув постачальнику. 10.07.2025 р. постачальник повернув покупцю кошти - 27000 грн. Якою датою постачальник повинен складати РК – на 27.06.2025 чи на 10.07.2025 р.?
    17.07.202541
  • Несвоєчасне коригування ПДВ-кредиту: штрафні санкції
    Покупець (платник ПДВ) у 2022 році отримав повернення передоплати від постачальника, який на момент повернення вже став неплатником ПДВ. Податковий кредит, сформований у 2021 році за цією операцією, не був своєчасно відкоригований. У 2024 році покупець подав уточнюючий розрахунок, зменшивши податковий кредит. Які фінансові санкції (самоштраф, пеня) застосовуються за таке несвоєчасне коригування та чи потрібно сплачувати до бюджету суму ПДВ?
    17.07.202528