• Посилання скопійовано

Розподіл ПДВ за ст. 199 ПКУ

ТОВ придбаває товари для виробництва бронежилетів як з ПДВ, так і без ПДВ. Бронежилети (код УКТ ЗЕД 6211 43 90 00) продає як військовим формуванням (звільнено від ПДВ – п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ), так і іншим покупцям (оподатковується ПДВ). Як нараховувати компенсуюче ПДВ, виписувати зведену ПН, відображати в декларації з ПДВ?

Компенсуюче ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ

Якщо придбані з ПДВ товари, послуги, необоротні активи використовуються в частково в неоподатковуваних операціях, то згідно з п. 199.1 ПКУ потрібно нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену ПН в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

База оподаткування визначається за п. 189.1 ПКУ: за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.

Тобто, якщо ТОВ придбало з ПДВ, приміром, тканину, використало її на виробництво бронежилетів, які продаватимуться як з ПДВ, так і без ПДВ (звільнення), на вартість такої тканини потрібно буде нарахувати компенсуюче ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ. Тому що вона частково використана для оподатковуваних операцій, а частково для неоподатковуваних (звільнених) операцій.

 

Як визначити частку

Якщо минулого року ТОВ здійснювало неоподатковувані операції, то воно в поточному році користується часткою, визначеною за наслідками минулого року (див. п. 199.2 ПКУ).

Така частка розраховується в графі 7 рядку 1 таблиці 1 додатку 6 до декларації з ПДВ за січень поточного року (2022). Надалі визначена таким чином частка застосовується протягом поточного року.
Причому в наступних деклараціях протягом року таблиця 1 додатку 6 до декларації більше не заповнюється (окрім останнього місяця року, про що скажемо далі).

Якщо минулого року ТОВ не здійснювало неоподатковуваних операцій і вперше починає їх здійснювати в поточному році, частку визначають за місяць, в якому почалися такі операції (п. 199.3 ПКУ).

Наприклад, якщо ТОВ вперше почало постачати бронежилети в травні 2022 р., то такий розрахунок частки слід робити в декларації з ПДВ травня 2022 р.

Така частка розраховується в графі 7 рядку 2 таблиці 1 додатку 6 до декларації з ПДВ за січень поточного року (2022). Надалі визначена таким чином частка застосовується протягом поточного року.
Причому в наступних деклараціях протягом року таблиця 1 додатку 6 до декларації більше не заповнюється (окрім останнього місяця року, про що скажемо далі).

В шапці таблиці 1 наведено особливості розрахунку частки – показники яких рядків декларації потрібно включати в розрахунок.

Наприклад, якщо для виробництва проданих (як з ПДВ, так і без ПДВ) у травні 2022 р. бронежилетів використано придбаних з ПДВ товарів, послуг (наприклад, комунальні послуги, оренда травня тощо) на суму 100 000 грн., окрім того ПДВ 20 000 грн., а частка неоподатковуваних операцій складає 70%, то компенсуюче ПЗ з ПДВ слід буде нарахувати на базу оподаткування 70 000 грн. (100 000 х 70%), ПЗ з ПДВ – 14 000 грн. (70 000 х 20%).

 

Як скласти зведену ПН

Про особливості складання зведеної ПН можна прочитати тут, тут.

У разі нарахування ПЗ відповідно до п. 199.1 ПКУ у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки – «2».

У графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) ставиться помітка «Х» і тип причини «09» (складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість).

Таку зведену ПН слід зареєструвати в ЄРПН протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому вони були складені (п. 201.10 ПКУ). 

 

Відображення в декларації з ПДВ

Компенсуюче ПЗ з ПДВ, нараховане згідно з п. 199.1 ПКУ і підтверджене зведеними ПН, відображається в рядку 4.1 (ставка 20%), 4.2 (7%) чи 4.3  (14%).

Якщо на дату подання декларації з ПДВ зведені ПН не зареєстровані, показники за такими ПН відображаються в розділі «За операціями відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199  розділу V Кодексу:» таблиці 1.1 додатку 1 до декларації.

Окрім того, ТОВ заповнює таблицю 2 додатку 5 до декларації з ПДВ, в якій зазначає суму отриманих податкових пільг у зв’язку із здійсненням звільнених від оподаткування операцій.

Про особливості заповнення цього додатку можна почитати тут, тут.

 

Перерахунок частки за наслідками року

За підсумками календарного року потрібно зробити перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (див. п. 199.4 ПКУ).

Перерахунок частки роблять в рядку 3.1 таблиці 1 додатку 6 декларації з ПДВ за грудень поточного року.

Виходячи з перерахованої частки здійснюють коригування всіх зведених ПН, які складалися протягом року на підставі попередньо визначеної частки. Складають РК до таких ПН і реєструють в ЄРПН. Дані цих ПН і РК наводять в таблиці 2 додатку 6.

Про особливості складання таких РК можна почитати тут.

Результати коригувань, відображених в таблиці 2 додатку 6 відображають у рядках 4.1 (4.1.1), 4.2 (4.2.1) та/або 4.3 (4.3.1) декларації.

 

Читайте також:

Особливості нарахування ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Оформлення ПН: подарунковий сертифікат та доплата
    Здійснюється продаж товару вартістю 60 тис. грн (1 одиниця). Оплата здійснюється подарунковим сертифікатом на 40 тис. грн (ПН на нього була складена як на першу подію) та грошовою доплатою 20 тис. грн. Як на дату відвантаження товару коректно оформити ПН? Чи правильно буде складання РК до ПН на сертифікат (зміна номенклатури на товар) та нової ПН на суму доплати? Як при цьому відобразити кількість неподільного товару?
    Сьогодні 17:039
  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202526
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025416
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.2025121
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025757