• Посилання скопійовано

Чи можна постачати запчастини ЗСУ за плату і за нульовою ставкою ПДВ?

ТОВ, платник ПДВ, надає послугу щодо ремонту автомобіля для військової частини та продає їй запчастини. Чи можна згідно з постановою КМУ №178 на вартість проданих запчастин нараховувати ПДВ за нульовою ставкою?

Чи можна застосувати в даному випадку пп. 195.1.2 ПКУ?

Відповідно до пп. «г» пп. 195.1.2 ПКУ за нульовою ставкою ПДВ  оподатковуються операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.

Аналогічні норми передбачені у пп. 195.1.2 ПКУ для повітряних та морських суден тощо.

У постанові Кабміну №178 конкретизовано, які саме операції підпадають під дію пп. «г» пп. 195.1.2 ПКУ під час дії воєнного стану, а саме:

  •  до припинення чи скасування воєнного стану операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, інших утворених відповідно до законів військових формувань, їх з’єднань, військових частин, підрозділів, установ або організацій, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави обкладаються податком на додану вартість за нульовою ставкою.

Проте залишається невизначеним поняття «забезпечення транспорту». У жодному нормативному документі цього визначення немає.

На нашу думку, слова «забезпечення транспорту» означають постачання товарів для комплектації транспортних засобів всім необхідним для того, щоб вони виконували свої завдання. Наприклад, постачання пального для повітряних і морських суден – це постачання товарів для заправки ТЗ, а постачання продуктів харчування для екіпажу та пасажирів цих суден – це постачання товарів для забезпечення ТЗ. Такі приклади описані у листі ДПС від 24.12.2012 р.  №3546/0/141-12/К/17-1215: забезпечення повітряних суден «бортовим харчуванням, напоями; навігаційними послугами із забезпечення польоту українською територією, в тому числі транзитного польоту; навігаційними послугами, пов'язаними з посадкою-зльотом на аеродромах України; наземним обслуговуванням літаків; наданням послуг персоналу з обслуговування повітряних суден; послугами в українських аеропортах з обслуговування пасажирів міжнародних рейсів тощо».

Так само має бути і в даному випадку: постачанння пального – це заправка транспорту, а постачання інших товарів, без яких цей транспорт не може виконувати своїх функцій – це забезпечення транспорту.

В даному випадку послуги з ремонту та постачання запасних частин для наземного транспорту, на нашу думку, не можна вважати забезпеченням ТЗ. Визначення ремонту автомобільного транспорту міститься у  Положенні про ТО і ремонт автотранспорту від 30.03.1998 р. №102: ремонт -  комплекс  операцій  щодо відновлення справності або роботоздатності виробів та  відновлення  ресурсів  виробів  чи  їх складових частин. Тож відповідні послуги и постачання запчастин – це ремонт ТЗ.

Наприклад, щодо ремонту суден у ЗІР (категорії 101.09( податківці консультують, що такий ремонт оподатковується за загальними правилами як послуги, що передбачають роботи з рухомим майном, а не за пп. 195.1.2 ПКУ:

  • Операції з постачання резидентом - платником ПДВ послуг із ремонту суден, що знаходяться на митній території України, іншому резиденту підлягають оподаткуванню ПДВ в загальновстановленому порядку за основною ставкою;
  • Операції з постачання резидентом - платником ПДВ послуг з ремонту суден, що ввезені на митну територію України для такого ремонту, підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 0% (пп. «б» пп. 195.1.3 ПКУ)

Звертаємо увагу, що це наша думка, а думки податківців саме щодо цієї ситуації знайти не вдалося. Тому рекомендуємо звернутись до них за наданням індивідуальної податкової консультації.

Безоплатне постачання товарів та послуг на користь ЗСУ взагалі звільнене від оподаткування ПДВ, причому пп. 198.5 ПКУ також не застосовується. Більш докладно про це – нижче.

Проте якщо послуги з ремонту транспорту та запчастини постачаються ЗСУ за плату, то на нашу думку, це оподатковувана операція за ставкою 20% з правом на податковий кредит.

 

Безоплатне постачання товарів та послуг на користь ЗСУ

Тимчасово, відповідно до п. 32-1 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, протягом дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником ПДВ  в неоподатковуваних операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника ПДВ товари, що придбані в оподатковуваних ПДВ операціях та передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного, надзвичайного стану.

Не є постачанням товарів та послуг операції з безоплатної (без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації) передачі/надання товарів та послуг:

  • Збройним Силам України,
  • Національній гвардії України,
  • Службі безпеки України,
  • Службі зовнішньої розвідки України,
  • Державній прикордонній службі України,
  • Міністерству внутрішніх справ України,
  • Державній службі України з надзвичайних ситуацій,
  • Управлінню державної охорони України,
  • Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України,
  • добровольчим формуванням територіальних громад,
  • іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням,
  • їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету,

для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, а також на користь:

  • центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (Державна служба України з надзвичайних ситуацій),
  • сил цивільного захисту,
  • та/або закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності,
  • та/або структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій,

крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

До наведених у цьому пункті операцій норми пп. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Все це означає, що придбані з ПДВ сировина, інші виробничі запаси, роботи та послуги сторонніх осіб включаються до складу податкового кредиту і на їх вартість не нараховуються податкові зобов’язання відповідно до пп. 198.5 ПКУ.

Операція з передання готової продукції на користь ЗСУ та інших суб’єктів, що перераховані вище, не є постачанням товарів, а отже, вона не є об’єктом оподаткування ПДВ і тому на неї не нараховуються податкові зобов’язання з ПДВ і податкова накладна не складається. Але й плати за постачання товарів/послуг підприємство теж не отримує.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024923
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20248995
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202433