Якщо платник отримав передоплату, склав ПН і зареєстрував в ЄРПН, а згодом передоплата повертається, має бути складено РК до ПН і зареєстрований в ЄРПН. І тільки на підставі такого РК, зареєстрованого в ЄРПН, платник має право зменшити свої ПЗ.
Саме така процедура передбачена ст. 192 ПКУ.
Тобто, в ситуації, яку ми розглядаємо, саме так і потрібно зробити. Платник має скласти РК і надати покупцеві для реєстрації в ЄРПН. А покупець повинен зареєструвати РК.
Але на практиці зареєструвати РК в ЄРПН немає можливості, якщо між датою складання ПН і РК більше 1095 днів. Оскільки саме так запрограмована система електронного адміністрування (СЕА) з ПДВ.
В обґрунтуванні податківці посилаються на строк давності 1095 днів, встановлений пп. 102.1 ПКУ.
Але в цьому пункті не наведена така причина застосування строку давності, як реєстрація РК. Тобто, алгоритм СЕА суперечить нормам ПКУ. ПКУ не передбачено строку давності для реєстрації РК.
На жаль, добитися справедливості в цьому питанні можна хіба що через суд. Адже суди стають на сторону платників (див., наприклад, Постанову ВС від 15.04.2021 р. у справі №803/1535/16).
Інших варіантів відкоригувати ПЗ немає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити