• Посилання скопійовано

Шляховий лист групи пасажирів можна вважати єдиним міжнародним перевізним документом

Підприємство здійснює перевезення пасажирів з України до іншої країни. Перевезення здійснюється лише на замовлення (нерегулярні перевезення) з доставкою пасажирів до місця призначення (через кордон). При цьому назад автобус повертається вже без пасажирів. Така сама поїздка здійснюється і тоді, коли пасажирів слід за деякий час забрати та доставити назад в Україну. Який документ вважати єдиним перевізним документом для пасажирів з метою отримання нульової ставки ПДВ?

Відповідно до пп. «а» пп. 195.1.3 ПКУ, за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг, як міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів автомобільним транспортом.

З метою цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо воно здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

В Узагальнюючому податковому роз'ясненні (наказ ДПСУ від 06.07.2012 р. №610) наведено перелік документів, які слід вважати «єдиним міжнародним перевізним документом» з метою застосування нульової ставки ПДВ.


ДПСУ у розділі II УПР №610 зазначає, що під єдиним міжнародним перевізним документом маються на увазі документи, складені мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту.

Щодо нашого випадку, то ми говоримо про нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом.

Увага! Стосовно єдиного міжнародного перевізного документа для перевезення пасажирів Мінінфраструктури у листі від 19.09.2011 р. №7885/11/10-11 повідомляє, що чинним законодавством, у т. ч. міжнародним, яке є обов'язковим для виконання на території України, це питання не визначено.

Водночас на увагу заслуговує Порядок організації регулярних, нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, затверджений наказом Мінтранспорту від 09.02.2004 р. №75.

Цей Порядок №75 є обов'язковим для виконання підприємствами й організаціями, перевізниками, автостанціями, автовокзалами (далі — автостанції) всіх форм власності і замовниками транспортних послуг.

Відповідно до розділу 6 Порядку №75 з використанням пасажирськими перевізниками шляхових листів груп пасажирів здійснюються нерегулярні та маятникові перевезення у разі:

1) перевезення, що передбачає пряму поїздку з пасажирами та зворотну поїздку без пасажирів (місце відправлення є на території реєстрації транспортного засобу);

2) перевезення, що передбачає пряму поїздку без пасажирів і посадку всіх пасажирів зворотного рейсу в одному і тому самому місці за наявності однієї з таких умов, зокрема коли пасажири попередньо були доставлені тим самим перевізником на територію іноземної держави, де вони знову здійснили посадку і прямують на територію України.

У такому разі перевізник перед початком рейсу складає шляховий лист групи пасажирів у двох примірниках для кожної поїздки. Зразок такого шляхового листа наведено у додатку 9 до Порядку №75.

Слід також врахувати, що з 16.10.2012 р. Україна приєдналася до Угоди про міжнародні нерегулярні перевезення пасажирів автобусами (Угода INTERBUS), яка також визначає здійснення нерегулярних міжнародних перевезень пасажирів за допомогою шляхових листів пасажирів. Зразок такого шляхового листа наведено у додатку 3 до Угоди та є аналогічним до зразка з додатка 9 до Порядку №75.

Таким чином, у разі здійснення перевізником міжнародних нерегулярних перевезень пасажирів, крім договору на таке перевезення та акта наданих послуг, треба також оформити шляховий лист групи пасажирів, який можна вважати єдиним міжнародним перевізним документом з метою застосування нульової ставки ПДВ за правилами пп. 195.1.3 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024468
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245