• Посилання скопійовано

Перевізник пошкодив товар: чи можна уникнути обов’язку нараховувати ПЗ з ПДВ?

При транспортуванні перевізником було пошкоджено товар. Підприємство отримало акт про пошкодження та компенсацію у розмірі застрахованої вартості товару – 200 грн (товар коштує 10 000 грн). Чи можна уникнути нарахування ПЗ з ПДВ?

Як передбачено п. 3 ст. 314 ГКУ за шкоду, заподіяну при перевезенні вантажу, перевізник відповідає:

  • у разі втрати або нестачі вантажу - в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає;
  • у разі пошкодження вантажу - в розмірі суми, на яку зменшилася його вартість;
  • у разі втрати вантажу, зданого до перевезення з оголошенням його цінності, - у розмірі оголошеної цінності, якщо не буде доведено, що вона є нижчою від дійсної вартості вантажу.

Згідно пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п. 14.1.191 ПКУ).

В свою чергу п. 188.1 ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості таких товарів. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче:

  • ціни придбання таких товарів – у разі продажу раніше придбаних товарів;
  • звичайних цін – у разі постачання самостійно виготовлених товарів;
  • балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку - у разі  г постачання необоротних активів.

При цьому податківці неодноразово наголошували (зокрема тут, тут та тут), що надходження коштів на рахунок у вигляді відшкодування збитків за втрачене або зіпсоване майно розцінюється як компенсація вартості такого майна, а отже і включається до бази оподаткування ПДВ.

ПЗ з ПДВ визначаються на дату перерахування коштів на банківський рахунок платника податку як відшкодування збитків. І саме на цю дату у нього виникає обов’язок щодо складання та реєстрації ПН.

Отже, підприємство на дату отримання компенсації від перевізника коштів за пошкоджений товар складає ПН, як на постачання такого товару перевізнику виходячи з розміру компенсації яка надходить на рахунок (200 грн). Крім того, складається друга ПН (зведена) виходячи з перевищення вартості придбання (або звичайної ціни на нього у випадку самостійно виготовленого товару) пошкодженого товару над сумою компенсації, що отримується від перевізника з типом причини 15 (як складати таку ПН ми писали тут).

Нараховувати ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ при цьому не потрібно!

Таким чином, уникнути обов’язку нарахування ПЗ з ПДВ виходячи з бази оподаткування ПДВ за п. 188.1 ПКУ в даному випадку уникнути не вдасться – податківці будуть наполягати на їх нарахуванні.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»