Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

ФОП-«єдинник» перейшов на загальну систему: чи потрібно реєструватися платником ПДВ?

ФОП на ІІ групі ЄП у І півріччі 2018 р. мав дохід 1 300 000 грн. З ІІІ кварталу 2018 р. він перейшов на загальну систему. Доходу за загальній системі не було. Чи підлягає ФОП обов’язковій реєстрації платником ПДВ? Яка відповідальність за неподання форми №1-ПДВ?

Обсяг операцій 1 млн для обов’язкової реєстрації платником ПДВ

Вимоги для обов’язкової реєстрації платником ПДВ наведено у ст. 181 ПКУ. Головною умовою є те, що сума обсягу операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, нарахована (сплачена) на адресу СГ протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно не повинна перевищувати 1 млн грн без ПДВ. Тобто встановлено певний «майновий ценз» для вступу у лави платників ПДВ – 1 млн грн за 12 місяців.

 

Як визначати період, протягом якого слід розраховувати досягнення обсягу 1 млн грн? 

Потенційним платникам ПДВ потрібно кожного  місяця слідкувати за досягненням цього обсягу – тобто кожного разу береться період з 12 попередніх місяців (а не календарний рік)! Наприклад, у січні 2019 р. слід взяти дані про операції за січень – грудень 2018 р., у лютому 2019 р. – за лютий 2018 р. – січень 2019 р. тощо.

Якщо ФОП перейшов з єдиного податку І-ІІІ групи без ПДВ на загальну систему  оподаткування, то він розраховує обсяг 1 млн аналогічно - за 12 попередніх місяців. Саме такий фіскальний підхід застосовують податківці.

Так,  ДФС у м. Києві в ІПК від 30.11.2018 р. № 5056/ІПК/26-15-12-01-18 щодо реєстрації особи як платника ПДВ у разі переходу зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів зазначила, що якщо в такої особи на дату переходу загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 000 000 грн (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), така особа повинна не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, подати до контролюючого органу реєстраційну заяву платника ПДВ за формою № 1-ПДВ та зареєструватися як платник ПДВ.

Відповідальність за неподання заяви щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ передбачено п. 183.10 ПКУ – якщо особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, то вона несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.

Виникає питання – з якої дати це відбувається?

На нашу думку, цю дату слід розраховувати аналогічно, як і останній день строку розгляду заяви №1-ПДВ у випадку її подання. Наприклад, якщо підприємство досягло обсягу оподатковуваних операцій  1 млн грн 15 січня 2019 р., то воно повинно подати заяву на обов’язкову реєстрацію не пізніше 10 лютого 2019 р. Це неділя, а отже, строк переноситься на понеділок, 11 лютого 2019 р. Отже, з наступного дня - 12.02.2019 р.  і будуть нараховуватися суми ПДВ та штрафні санкції, якщо не подати заяву до 11 лютого 2019 р. включно. Таку ж думку висловлювали податківці в УПК від 06.07.2012 р. № 588 (відповідь на запитання 1). Хоча ця УПК досить давня, суть розглянутого питання залишається такою ж. 

Отже, якщо за умовами запитання ФОП не отримував доходи у періоді перебування на загальній системі, тобто не здійснював оподатковуваних ПДВ операцій, то у нього немає й бази для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ.

Більш докладно про реєстрацію платником ПДВ читайте у нашій аналітиці>>

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
2 група ЄП , Відповідальність , Доходи , Єдиний податок , Реєстрація

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі