Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Заміна бракованих деталей: коригування собівартості та ПДВ

При постачання покупцю товару через місяць виявлено брак деталі. Продавець замінює браковану деталь на дорожчу, при цьому покупцем не здійснюється жодних доплат. Як відкоригувати собівартість та відобразити таку операцію в обліку ПДВ?

Згідно з ст. 678 ЦКУ покупець, якому переданий товар неналежної якості, має право в т.ч. на безоплатне усунення недоліків товару в розумний строк.

Зокрема, за ч. 2 ст. 680 ЦКУ, якщо на товар не встановлений гарантійний строк або строк придатності, вимога у зв'язку з його недоліками може бути пред'явлена покупцем за умови, що недоліки були виявлені протягом розумного строку, але в межах двох років.

Згідно з пп. 14.1.191 ПКУ безоплатна передача, в т.ч. заміна деталей, є постачанням товару. Проте, порядок оподаткування залежить від умов реалізації товару.

Якщо заміна деталей передбачено заздалегідь, а саме «закладено» у собівартість товару (продукції), тоді це означає, що під час продажу товару вся вартість оподатковувалася ПДВ. Деталі, які замінюються, вже компенсовані покупцем раніше під час придбання товару. І це доводить, що в даному випадку під час заміни бракованих деталей, безоплатного постачання не має. Тому що вартість деталей, які підлягають заміні, оплачені покупцем.

Проте, якщо вартість використаних в рамках гарантійного ремонту товарів не включається до собівартості, така операція має всі ознаки безоплатного постачання. У цьому випадку, слід врахувати норми 2 абз. п. 188.1 ПКУ. База оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче ціни придбання таких товарів, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів не може бути нижче звичайних цін.

За умовами запитання, скоріше за все, заміна деталей (усунення недоліків) не передбачалася заздалегідь і не оплачувалися покупцем під час продажу товару. Це означає, що для продавця — платника ПДВ заміна деталей покупцю, буде вважатися окремою операцією з постачання, а саме безоплатним постачанням, якщо покупцем не здійснюється компенсація замінюваних деталей. 

На цьому етапі важливо визначити нову скориговану собівартість товару (продукції), для того, аби розуміти, чи потрібно донараховувати ПЗ з ПДВ за п. 188.1 ПКУ.

Фактично це можна визначити за формулою:

Нова собівартість продукції = Стара собівартість продукції  + Вартість нової деталі - Вартість старої деталі.

І якщо покупець не здійснює доплату, постачальник складає дві ПН. Відповідно до п. 15 Порядку №1307:

  • першу ПН — на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, яка є нульовою. Заповнюється у загальновстановленому порядку;
  • другу ПН — на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання/звичайної ціни/ над фактичною (нульовою) ціною постачання. Така податкова накладна покупцеві не надається, навіть якщо він є платником ПДВ. У рядках такої ПН, відведених для зазначення даних покупця, постачальник зазначає власні дані (див. п. 15, 16 Порядку №1307).

Пам’ятайте, що з 01.12.2018 р. слід складати нові ПН. Про це читайте тут>>

Слід зауважити, що компенсуючи ПЗ з ПДВ згідно з п. 198.5 ПКУ, за наведеними умовами не нараховуються. В ІПК від 29.12.2017 р. № 3203/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податкові органи повідомляють, що операція з безоплатної передачі товарів платником ПДВ згідно зі ст. 185 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування ПДВ при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими п. 188.1 ПКУ, при цьому коменсуючи ПЗ з ПДВ відповідно до п. 198.5  ПКУ не нараховуються. 

Факт отримання або виявлення неякісного товару слід підтвердити документально. На практиці для цього складається акт про виявлені дефекти. Затвердженої форми акту немає, тому документ складається у довільній формі, але з обов’язковими реквізитами згідно з  ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Розглянемо відображення заміни бракованих деталей на умовному прикладі.

Постачальник здійснив постачання продукції за вартістю 12000,00 (в т.ч. ПДВ). Згодом через місяць виявилося, що деталь готового виробу має дефект. За домовленістю сторін постачальник здійснив безоплатне  усунення недоліків. Фактично бракована деталь вартістю 1000,00 грн замінена на нову більш дорожчу деталь вартістю 5000,00 грн. 

Нова собіварість продукції становить 12000,00 грн (без ПДВ).

 

У цьому випадку потрібно врахувати абз. 2 п. 188.1 ПКУ, за яким база оподаткування не може бути нижче звичайних цін. Для прикладу припустимо, що ЗЦ, яка є ринковою ціною, становить 12000,00 грн.

База для ПДВ з договірної ціни під час продажу становила 10000 грн, з урахуванням заміненої деталі, база не може бути нижче ЗЦ, яка умовно дорівнює 12000,00 грн, відповідно база оподаткування перевищує фактичну ціну на 2000,00 грн, з якої слід донарахувати ПЗ з ПДВ.


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Коригування фінрезультату до оподаткування

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

1.

Постачання самостійно виготовленого товару (продукції)

361

701

12000,00

 

 

2.

Відображено ПЗ з ПДВ

701

641/ПДВ

2000,00

 

 

3.

Собівартість реалізованого товару (продукції)

903

26

8000,00

 

 

4.

Повернуто браковану деталь (на підставі акту про дефект), дохід оцінено за собівартістю деталі

704

361

1000,00

 

 

5.

Скориговано собівартість методом сторно

903

26

-1000,00

 

 

6.

Віднесено деталь з дефектом до браку

23

24

473* (94)

26

23

24

1000,00

1000,00

1000,00

 

пп. 139.1.2 ПКУ

7.

Віднесено собівартість нової деталі до собівартості товару (продукції) — коригування собівартості

26

23

5000,00

 

 

8.

Відображено скориговану (збільшену) собівартість реалізованого товару (продукції)**

903

26

5000,00

 

 

9.

Нараховано ПЗ з ПДВ з перевищення договірної вартості над звичайною ціною за 2 абз п. 188.1 ПКУ

949

641/ПДВ

400,00

 

 

* якщо створено резерв гарантійних зобов'язань

** нова собівартість: 8000 + 5000 - 1000 = 12000. За 2 абз. п. 188.1 ПКУ база оподаткування самостійно виготовлених товарів не може бути нижче звичайних цін (умовно вважають звичайну ціну на рівні скоригованої собівартості).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олена Водоп`янова
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Собівартість

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі