Запитання:
Підприємець - "загальносистемник" займається громадським харчуванням. У листопаді придбано продуктів на суму 100 тис. грн для виготовлення страв. За продаж у листопаді - грудні отримано дохід, але за угодою з постачальником (про відтермінування на 90 днів) оплату здійснено в лютому. Чи є право включити у витрати 2016 р. суму отриманих і не оплачених продуктів, якщо у цьому ж році отримувався дохід від реалізації страв?
Відповідь:
Оподатковуваний дохід підприємця на загальній системі, це виручка у грошовій та негрошовій формі, який зменшується на документально підтверджені витрати, що пов'язані з госпдіяльністю підприємця.
А от за яким методом формуються витрати підприємця, за касовим методом (тільки після оплати) чи за методом нарахування (після отримання товару (послуги) незалежно від оплати у ПКУ уточнення не має. Основна умова, це документальне підтвердження витрат та зв'язок з господарською діяльністю.
З іншої сторони, у Порядку №481 сказано, що у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов'язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвічують факт оплати товарів, робіт, послуг.
Користуючись тим, що у ПКУ не має визначення поняття "документально підтверджені витрати" у рубриці "ЗІР" підкатегорія 104.05 на питання: "Як формується загальний оподатковуваний дохід та сума витрат ФОП на загальній системі оподаткування, а саме за касовим методом чи за першою подією?" податкові органи дають свою відповідь. Так, при визначенні витрат враховуються тільки ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату.
Також у рубриці "ЗІР" підкатегорія 104.04 зауважується, що при розрахунку чистого доходу підприємець на загальній системі оподаткування не враховує витрати, пов’язані з отриманням доходу поточного року, оплата яких відбувається у наступному. Такі витрати будуть враховані при обчисленні чистого оподатковуваного доходу у тому звітному періоді, коли їх фактично поніс платник податку.
Не складно зробити висновок, що під час перевірки податківці будуть керуватись саме наведеним порядком визнання витрат, тобто за касовим методом.
Як наслідок, за умовами запитання, витрати, які отримані в одному періоді — 2016 р. проте оплачені у наступному — 2017 році, будуть відноситись до витрат 2017 року.
Отже, у графі 5 Книги на дату оплати понесених витрат (ці оплати можуть здійснюватись частинами) слід відобразити реквізити документа, який підтверджує витрати (скоріше за все це буде банківська виписка або платіжне доручення про оплату) а у графі 6 слід вказати суму витрат. Згодом ці суми візьмуть участь при визначені чистого доходу за 2017 рік, який буде об’єктом оподаткування ПДФО та військового збору.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись