Документи, які варто мати фізособі – власнику земельної ділянки, яку він обробляє, залежить від статусу такої фізособи та обраної ним системи оподаткування.
Якщо фізособа не має статусу підприємця, за земельну ділянку такого розміру вона повинна сплачувати земельний податок (із урахуванням пільг, встановлених п. 281.1-281.2 ПКУ).
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ПКУ). І, хоча в цьому випадку сума земельного податку розраховується податківцями, в разі, якщо фізособа-власник не погоджується із проведеним розрахунком податку, вона може оскаржити його суму (п. 54.5 ПКУ). Ось для цього будуть потрібні правовстановлюючі документи (витяг із земельного кадастру тощо).
Якщо фізособа є підприємцем на загальній системі оподаткування, то земельний податок вона теж сплачує. Однак, витрати, понесені для обробки такої землі та вирощування на ній сільськогосподарській продукції, мають бути документально підтверджені і враховуються для обрахунку ПДФО та військового збору, які він має сплачувати з чистого оподаткованого доходу (див. ст. 177 ПКУ).
Якщо фізособа є підприємцем на спрощеній системі оподаткування, документи, які свідчать про використання земельної ділянки у власній господарській діяльності, ще важливіші. Адже, згідно із пп. 4 п. 297.1 ПКУ, платники єдиного податку звільняються від сплати земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності. Втім, як саме має підтверджуватися це використання, в разі, якщо земельна ділянка обробляється підприємцем самостійно, чітко не встановлено. Тож, чим більше документальних доказів (крім, звісно, правовстановлюючих документів про право власності на земельну ділянку) такого використання земельної ділянки для отримання оподаткованого єдиним податком доходу, тим краще.
Крім того, підприємці - платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ, зобов’язані вести в книзі облік не тільки підприємницьких доходів, а і витрат, у порядку, встановленому наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №579.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити