Запитання: Представництво нерезидента надає гранти благодійним та громадським організаціям на просвітницькі проекти відповідно до затверджених бюджетів. Водночас, представництво проводить тематичні семінари та конференції, на які запрошує представників цих організацій та компенсує їм готівкою (за відомістю через свого співробітника) затрати на проїзд, проживання та харчування, понесені під час семінарів. Чи є такі компенсації об'єктом оподаткування ПДФО? Чи є Представництво податковим агентом щодо таких компенсацій?
Відповідь: За загальною нормою пп. 14.1.180 ПКУ представництво нерезидента є податковим агентом з доходів, що виплачуються фізособам, і зобов'язано нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи. Також враховуючи п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи (що за пп. 163.1.1 ПКУ є оподатковуваним доходом) також включаються суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат. За нормами пп. “г” пп. 164.2.17 ПКУ, отримана компенсація представниками благодійних та громадських організацій, це дохід, який є додатковим благом.
Згідно пп. 14.1.47 ПКУ додаткові блага, це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку. Оподаткування додаткового блага здійснюється за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ 15% та/або 20%, яка залежить від суми виплаченого доходу. Якщо в календарному місяці сума перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20 %.
Відповідно за зазначених у запитанні умов, з суми компенсацій на затрати проїзду, проживання та харчування, понесені під час семінарів представниками організацій потрібно утримати ПДФО та військовий збір.
Проте, можна спробувати оформити таку компенсацію, як майно (майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг), отримане як дарунок. За пп. 165.1.15 ПКУ, такі доходи до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи не включаються. Щоправда скористатись таким варіантом можливо тільки при відповідності умовам зазначеним у пп. 165.1.39 ПКУ. А це повинна бути вартість дарунка, що не перевищує 50% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.
Зверніть увагу, на п. 3.5 Положення №637 (затверджене Постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні"): “Видача готівки особам, яких немає в штатному розписі підприємства, проводиться за видатковими касовими ордерами, що виписуються окремо на кожну особу, або за окремою видатковою відомістю”. У разі видачі готівки працівнику представництва за видатковою відомістю і це не пов'язано із видачею готівкових коштів під звіт, ці кошти будуть додатковим благом для такої фізособи, з відповідним оподаткуванням ПДФО та військовим збором (виключення становить лише операція за пп. 170.9.1 ПКУ - сума, видана платнику податку під звіт).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити