За якою ставкою оподатковується дохід у вигляді дивідендів
Такі дивіденди оподатковуються за ставкою ПДФО 9%, а також ВЗ за ставкою 1,5%.
Отримані суми дивідендів фізособа має задекларувати в річній декларації про майновий стан і доходи, яка надається за наслідками року, в якому дивіденди отримані.
Детальніше про це можна почитати тут.
Уникнення подвійного оподаткування
Відповідно до п. 3.2 ПКУ, якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана ВРУ, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.
Таким міжнародним договором в розглядуваній ситуації є Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи, яка ратифікована Верховною Радою України 04.07.2013, і є чинною в українсько-кіпрських податкових відносинах з 07.08.2013.
Причому згідно з відповідним повідомленням Міністерства закордонних справ України 28.11.2019 набув чинності Протокол про внесення змін до Конвенції від 11.12.2015, який ратифіковано Верховною Радою України 30.10.2019 Законом України №243-ІХ і складає невід’ємну частину Конвенції.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Конвенції дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту іншої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій іншій Державі.
Тобто, якщо дивіденди виплачуються кіпрською компанією резиденту України, такі дивіденди можуть оподатковуватися і в Україні.
Причому згідно з ч. 2 ст. 10 Конвенції, з урахуванням змін, внесених Протоколом, такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо особа - фактичний власник дивідендів є резидентом іншої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати:
З цього приводу в ІПК ДПСУ від 12.03.2020 р. №1027/Є/99-00-04-06-03-09/ІПК зазначено, що якщо дивіденди виплачуються компанією-резидентом Кіпру на користь учасника цієї компанії - фактичного власника дивідендів, який є резидентом України - фізичною особою, Кіпр має право на оподаткування таких дивідендів за ставкою податку, яка передбачена для відповідних виплат податковим законодавством Кіпру, але розмір такої ставки оподаткування не повинен перевищувати ставку, вказану у пп. «b» п. 2 статті 10.
Тобто, при виплаті дивідендів фізособі – резиденту України компанія – резидент Кіпру може утримати податки з таких дивідендів в розмірі не більше 10%.
Якщо замість 10% утримано 12%, це по суті є порушенням Конвенції та Протоколу. Фактично кіпрська компанія утримала більше податку, ніж повинна була.
Далі в наведеній ІПК наведено особливості зменшення ПДФО, який належить сплатити в Україні, на суму податку, сплаченого кіпрською компанією із зазначених дивідендів.
Там зазначено, що якщо фізособа - резидент України отримує з Кіпру дохід, з якого за законодавством цієї країни був утриманий відповідний податок, при визначенні податкових зобов’язань такої особи в Україні (в частині ПДФО) повинен враховуватись податок, сплачений на Кіпрі.Підстава – норми ст. 21 Конвенції і ст. 13 ПКУ.
Для отримання права на зарахування податку, сплаченого на Кіпрі.
Фізособа платник зобов'язана отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування.
Тут ми зазначали, що у випадку з Кіпром отримується не довідка, а сертифікат. Детальна інформація про отримання сертифіката наведена в листі ДПАУ від 06.08.2009 р. №16757/7/12-0117.
Зазначена довідка (сертифікат) підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ПКУ).
Тут ми зазначали, що є різні варіанти легалізації. Для Кіпру легалізація здійснюється засвідченням сертифіката штампом апостиль.
В кожній країні діють свої правила щодо проставлення штампа апостиль. Таким чином, до якого органу іноземної країни слід звертатися і який порядок проставлення апостиля, потрібно з'ясовувати окремо для кожної країни.
За повідомленнями в інтернеті (див. тут), штамп Apostille на кіпрські документи проставляється у Міністерстві юстиції та громадського порядку Республіки Кіпр, який має два офіси:
- офіс Нікосія - пн-пт: 08.00 - 15.00, тел. 22805998 / 22805964 Адреса: 122 Athalassas Avenue, Nicosia,1461 Strovolos
- офіс Лімасол - пн-пт: 08.00-15.00, тел. 25345650 / 22345651 Адреса: 1 Spyros Araouzos, 1st floor, 3036 Limassol
Таким чином, щоб не сплачувати податок в Україні, фізособі потрібно отримати такий сертифікат, на якому має бути штамп Apostille, і прикласти цей документ до декларації про майновий стан і доходи.
Причому такий сертифікат звільнятиме тільки від сплати ПДФО, а ВЗ в розмірі 1,5% доведеться платити.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити