• Посилання скопійовано

Коли застосовувати зміни щодо оподаткування доходу від продажу сільгосппродукції?

Підприємство придбавало у фізосіб мед їхнього власного виробництва в березні 2022 року на умовах, визначених у пп. 165.1.24 ПКУ – без сплати ПДФО та ВЗ. З квітня 2022 року цей дохід вже оподатковується. Чи утримувати ПДФО та ВЗ з суми коштів, які виплачується фізособам в квітні за продукцію, придбану в березні?

Правила оподаткування доходів від продажу сільгосппродукції передбачені пп. 165.1.24 ПКУ. Нагадаємо, що Законом №2142-ІХ підрозділ 1 розділу ХХ було доповнено пунктом 23, за яким доходи від продажу фізособами виготовленої ними сільгосппродукції оподатковуються повністю починаючи з 1 квітня 2022 року,  протягом дії воєнного стану. 

Враховуючи те, що Закон № 2142-ІХ набрав чинності з 5 квітня 2022 року, на нашу думку, доходи, що були нараховані до 4 квітня включно, повинні оподатковуватись ще за старими правилами. Проте податківці у своїй публікації просто цитують текст п. 23 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ: «починаючи з 1 квітня 2022 року…». Але ж закон зворотньої дії не має.

За загальними правилами, дохід від продажу фізособами сільгосппродукції оподатковується під час його нарахування. Це означає, що податок утримується з доходу на дату нарахування такого доходу. 

Наприклад, якщо сільгосппродукція була придбана у фізособи в березні 2022 року на умовах подальшої оплати, то саме в березні нараховується дохід і утримуються ПДФО та ВЗ з такого доходу. Відповідно, оподаткування здійснюється за правилами, що діяли у березні 2022 року. А на той час доходи від продажу продукції тваринництва (зокрема, меду) не оподатковувалися в межах 325000 грн на рік (50 мінімальних зарплат).

Таким чином, на нашу думку, при виплаті фізособам коштів за продану ними сільгосппродукцію, що була придбана у них до зміни правил оподаткування, сплачувати ПДФО та військовий збір ще не потрібно. 

Обов’язок зі сплати ПДФО та військового збору з доходів, передбачених у п. 165.1.24 ПКУ, виникає з 5 квітня 2022 року – з дати набрання чинності п. 23 розділу 1 підрозілу ХХ ПКУ (на думку податківців – з 1 квітня 2022 року).

Ми виклали нашу думку з цього питання, виходячи з норм ПКУ. Як податківці будуть трактувати ці норми, нам ще невідомо, тож рекомендуємо подати до ДПС запит на індивідуальну податкову консультацію.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»